Zahraničí

Aerolinky vás dopraví jinam, než měly. Přečtěte si, na co máte nárok

Aerolinky vás dopraví jinam, než měly. Přečtěte si, na co máte nárok
Zdroj: Getty Images

Pokud se chystáte na svou letní dovolenou letět letadlem, může se stát, že skončíte jinde, než jste chtěli. Máte nárok na odškodné, nebo jen na úhradu přepravy? Tímto tématem se zabýval Soudní dvůr Evropské Unie.

K Soudním dvoru Evropské unie se dostal případ cestujícího, který letěl s rakouskými aerolinkami Austrian Airlines, ale místo na berlínském Tegelu přistál o hodinu později na berlínském Schönefeldu.


Jenže rakouské aerolinky podle popisu soudu cestujícímu nenabídly ani přepravu do původního cíle, ani peníze na vlastní zajištění odvozu. "Společnost Austrian Airlines tvrdí, že pouhé odklonění na nedaleké letiště nezakládá nárok na paušální náhradu škody ve výši 250, 400 nebo 600 eur (6500, 10 300 či 15 500 korun, pozn. red.), jako je tomu v případě zrušení nebo významného zpoždění na příletu (o tři hodiny nebo více)," uvedl soud.

Související obsah


Podle soudu nemá cestující nárok na odškodnění, hlavně pokud se jedná o přílet do stejného regionu či města. Letecká společnost by ale měla zajistit cestujícím, které dopravila jinam, převoz do původního cíle, nebo jim uhradit náklady za to, že se musí přepravit sami. Na odškodné má cestující nárok až při zpoždění delším než tři hodiny.
  

Zde si přečtete celou zprávu k rozhodnutí Soudního dvoru EU k problematice odškodného a náhrad při cestování letadlem:

Rozhodnutí Soudního dvoru Evropské unie

Typ souboru: pdf

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz