Zahraničí

Aerolinky vás dopraví jinam, než měly. Přečtěte si, na co máte nárok

Aerolinky vás dopraví jinam, než měly. Přečtěte si, na co máte nárok
Zdroj: Getty Images

Pokud se chystáte na svou letní dovolenou letět letadlem, může se stát, že skončíte jinde, než jste chtěli. Máte nárok na odškodné, nebo jen na úhradu přepravy? Tímto tématem se zabýval Soudní dvůr Evropské Unie.

K Soudním dvoru Evropské unie se dostal případ cestujícího, který letěl s rakouskými aerolinkami Austrian Airlines, ale místo na berlínském Tegelu přistál o hodinu později na berlínském Schönefeldu.


Jenže rakouské aerolinky podle popisu soudu cestujícímu nenabídly ani přepravu do původního cíle, ani peníze na vlastní zajištění odvozu. "Společnost Austrian Airlines tvrdí, že pouhé odklonění na nedaleké letiště nezakládá nárok na paušální náhradu škody ve výši 250, 400 nebo 600 eur (6500, 10 300 či 15 500 korun, pozn. red.), jako je tomu v případě zrušení nebo významného zpoždění na příletu (o tři hodiny nebo více)," uvedl soud.

Související obsah


Podle soudu nemá cestující nárok na odškodnění, hlavně pokud se jedná o přílet do stejného regionu či města. Letecká společnost by ale měla zajistit cestujícím, které dopravila jinam, převoz do původního cíle, nebo jim uhradit náklady za to, že se musí přepravit sami. Na odškodné má cestující nárok až při zpoždění delším než tři hodiny.
  

Zde si přečtete celou zprávu k rozhodnutí Soudního dvoru EU k problematice odškodného a náhrad při cestování letadlem:

Rozhodnutí Soudního dvoru Evropské unie

Typ souboru:pdf

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz