Zahraničí

Evropská komise žaluje společnost AstraZeneca, ta dodala méně vakcín

Evropská komise žaluje společnost AstraZeneca, ta dodala méně vakcín
Zdroj: TV Nova

Evropská komise podala žalobu na společnost AstraZeneca. Ta nedodržela kupní smlouvu o dodávce vakcín proti koronaviru. Brusel chce tímto krokem zajistit rychlý přísun vakcín do všech zemí Evropské unie. Společnost ale porušení smlouvy odmítá a bude se bránit.

"Evropská komise v pátek podala žalobu na společnost AstraZeneca. Ta nedodržela počty vakcín, které měly být doručeny a byly uvedeny v kupní smlouvě," oznámil mluvčí Evropské komise Stefan De Keersmaeker. Brusel podává žalobu, protože nedostatek vakcín zpomaluje distribuci očkovací látky do členských států Evropské unie a brzdí proces vakcinace. Informace přinesl portál Politico.


"Některé body kupní smlouvy nebyly dodrženy a společnost nepřišla s žádnou strategií, jak by zaručila, aby vakcíny byly doručeny včas," doplnil mluvčí Evropské komise. AstraZeneca slíbila unii 300 milionů dávek, které měly být k dispozici do konce června. Místo toho společnost zvládla ke konci března doručit pouze 30 milionů dávek a ke konci června má nyní doručit pouze 70 milionů vakcín.

Související obsah


Společnost se ale brání a v pondělí vydala oficiální vyjádření ke kauze. "Vakcíny jsou velice náročné na výrobu. Jde o proces a spousta výrobních procesů vyžaduje neustále zlepšování, které zabírá čas. To ale ve finále povede k výrobě většího množství dávek," uvedla AstraZeneca na svých stránkách a přiznala, že nemá dostatek výrobních kapacit.


K situaci se vyjádřila také Stella Kyriakidisová, komisařka Evropské komise pro zdraví. "Naší prioritou je včasné doručení vakcín, abychom chránili zdraví Evropy. Proto se Evropská komise rozhodla podat žalobu. Každá jedna dávka vakcíny se počítá. Každá jedna dávka vakcíny dokáže zachránit život," uvedla na svém twitterovém účtu.


 

Některé Evropské státy odstupují od používání vakcíny AstraZeneca. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz