Zahraničí

Evropský parlament bude hlasovat o covid pasech. Jak budou vypadat?

Evropský parlament bude hlasovat o covid pasech. Jak budou vypadat?
Zdroj: TV Nova

Blížící se léto by mohlo otevřít dveře turismu. Podmínkou pro cestování ale budou digitální pasy, které plánuje zavést Evropská komise. Ta členským státům představí jakýsi vzor, podle kterého si jednotlivé země vytvoří své aplikace. Ty by měly být vzájemně kompatibilní a umožnily by bezpečné cestování.

Evropský parlament tento týden jedná o digitálním zeleném certifikátu (covid pasu), výsledky hlasování budou oznámeny ve čtvrtek. Vzorovou aplikaci digitálních pasů by měla Evropská komise představit už na začátku června. Ta nyní prochází testováním a vývojem.

Mnozí se ale obávají, zda digitální pasy nebudou sledovat každý jejich krok. Evropská komise upřesňuje, že pasy budou zahrnovat pouze minimum relevantních informací o cestujících: jméno, datum narození, zdravotní informace týkající se koronaviru a datum vydání.

Francie je jednou z prvních zemí, která tuto aplikaci už vyzkoušela. Své digitální pasy otestovala během letu z Francie na Korsiku. Německo také nezahálí a začalo vyvíjet vlastní pasy. Ty by měly navíc zahrnovat data o vakcinaci.

Související obsah

Zavedení digitálních pasů urgují hlavně země jako Španělsko nebo Itálie. Podle nich stojí letošní příliv turistů právě na covid aplikacích a státy si nemohou dovolit další léto jako to loňské.
 

Otázkou ale zůstává, jak se budou kontrolovat turisté, kteří přicestují ze států mimo Evropskou unii. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová přitom minulý týden potvrdila, že Evropa otevře své dveře turistům z USA, pro které zatím platí pouze jediná podmínka - tou jsou dvě dávky vakcíny.

Řecko rozvolnilo, k cestě stačí test či vakcína. Co jiné oblíbené destinace? Na reportáž se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz