Domácí

Pandemie otřásla trhem práce. Tyto kraje to zasáhlo nejvíce. PŘEHLED

Pandemie otřásla trhem práce. Tyto kraje to zasáhlo nejvíce. PŘEHLED

Pandemie koronaviru silně zamávala s pracovním trhem v Česku. Firmy navíc složitou situaci často řešily propouštěním. S výrazným zhoršením situace se potýkali lidé hlavně v Karlovarském kraji. Ukazuje to mapa nezaměstnanosti, kterou vytvořilo Centrum pro společenské otázky SPOT.

Přestože se Česká republika za poslední desetiletí řadí mezi země s nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii (EU), pandemie koronaviru dala pracovnímu trhu pořádně zabrat. Nezaměstnanost v Česku se podle odborníků dostala na konci loňska na úroveň, na které byla naposledy v roce 2017.


Mapa nezaměstnanosti ukazuje, že podíl nezaměstnaných, kteří se nahlásili na úřadech práce, se v roce 2020 zvýšil z 3,4 na 4,3 %. Z dat také vyplývá, že největší nárůst obyvatel bez práce zaznamenaly úřady na severozápadě České republiky.

Související obsah


V roce 2020 se oproti předchozímu roku zvýšil podíl nezaměstnaných nejvíce v Karlovarském kraji, a to o 2,57 %. "V tomto kraji se podíl nezaměstnaných dostal po řadě let poklesů na úroveň Moravskoslezského a Ústeckého kraje,“ uvádí odborníci z Centra pro společenské otázky SPOT.


Podíl lidí bez práce se výrazně zvýšil oproti roku 2019 v době pandemie koronaviru také v Ústeckém kraji (o 1,51 %) a v Praze (o 1,46 %). Podle expertů za to může mimo jiné omezení turismu v těchto lokalitách.

Naopak daleko klidnější byla situace na Vysočině, kde se podíl nezaměstnaných zvýšil pouze o 0,57 %, nebo v Pardubickém kraji. Tam se podíl zvedl o 0,72 %.

Podobně jako tomu bylo i v předchozích letech, také v roce 2020 pobírala dávky jen malá část lidí v nepříznivé sociální situaci. "Příspěvek na bydlení bralo pouze 3,5 % obyvatel a příspěvek na živobytí lehce přes 1,3 %,“ uzavřeli odborníci.

Zvýšení nezaměstnanosti se očekává také v letošním roce. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz