Domácí

Na ošetřovné dosáhne nově více rodičů. Podívejte se, kdo má nárok

Na ošetřovné dosáhne nově více rodičů. Podívejte se, kdo má nárok
Zdroj: Thinkstockphotos

Na ošetřovné, které činí 80 % vyměřovacího základu, nově dosáhne více rodičů. O příspěvek si nyní mohou totiž zažádat také ti, kteří pečují o desetileté nebo starší dítě se zvláštními vzdělávacími potřebami.

Minulý týden schválil Senát zvýšení ošetřovného ze 70 na 80 % vyměřovacího základu. To nakonec stvrdil také prezident Miloš Zeman svým podpisem. Mimo jiné se však rozšířil i okruh případů, kdy lze dávku poskytnout.


Na příspěvek, který se poskytuje z důvodu uzavření škol a dětských zařízení, mají nyní nárok také rodiče, kteří pečují o nezaopatřené desetileté nebo starší dítě se speciálními vzdělávacími potřebami podle školského zákona.

Související obsah


"Jde o dítě se závažnými vývojovými poruchami chování, souběžným postižením více vadami nebo autismem, k němuž takto přistupuje škola na základě školského zákona, a kterému proto školské a poradenské zařízení vystavilo doporučení, podle kterého se mu stanovila podpůrná opatření pro jeho vzdělávání. Jedná se tedy o děti se speciálními vzdělávacími potřebami,“ vysvětlila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).


Přestože se okruh rodičů rozšířil teprve minulý týden, zájemci mohou svůj nárok uplatit ještě i zpětně, a to už od začátku měsíce března.


Rodič nejdříve po skončení daného měsíce, za který žádost uplatní, vyplní na ePortálu ČSSZ tiskopis, který předá svému zaměstnavateli. Ten jej doplní o další údaje. V tomto případě je však důležité k uvedenému dokumentu doložit také potvrzení školy nebo dětského zařízení, že se skutečně jedná o dítě s poruchami učení, chování a podobně.

Související obsah


Nárok na ošetřovné mají také rodiče dětí do 10 let věku. Zažádat mohou však také ti, kteří se starají o nezaopatřené děti závislé na jejich péči (nejdéle však do 26. roku věku dítěte) nebo jejich dítěti, které je mladší 10 let, byla nařízena karanténa, a proto se nemůže účastnit výuky.

Do 21. května navíc mohou o ošetřovné znovu žádat také osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ), a to za dobu od 1. do 31. března 2021. Žádosti lze podávat prostřednictvím elektronického formuláře, který naleznete zde.

Žena musela kvůli koronaviru na ošetřovné a v práci dostala výpověď. Podívejte se na rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz