Zahraničí

Vážná hrozba pro uživatele Maců! Aktualizujte si software, varuje Apple

Vážná hrozba pro uživatele Maců! Aktualizujte si software, varuje Apple
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Americká společnost Apple upozorňuje uživatele, aby si co nejrychleji aktualizovali operační systémy svých počítačů. Pokud tak neudělají, hrozí jim hackerský útok. Podle společnosti jde o jednu z nejzávažnějších hrozeb za dobu existence počítačového giganta.

Hackerům se podařilo vytvořit vlastní software, který obejde všechny bezpečnostní kontroly Applu. Uživatelé počítačů Mac by si měli co nejrychleji zaktualizovat svůj operační systém. Mnozí si myslí, že hackerům zabrání programy (Gatekeeper, File Quarantine), které mají počítač před těmito útoky chránit. Není to ale úplně tak, škodlivý software dokáže totiž obejít i ty.

Společnost Apple se s útoky hackerů potýká už od ledna a tato napadení považuje za jeden z nejvážnějších problémů od dob svého založení. A jak se hackeři dostanou do počítačů uživatelů? Tady je vysvětlení: stačí jim přesvědčit uživatele, aby si stáhl nebo spustil aplikaci, která není dostupná v App Storu.

Související obsah

Ochranné programy by se pak obvykle uživatele zeptaly, zda chce aplikaci povolit přístup k datům, fotografiím nebo mikrofonu. Tento krok v tomto případě ale zcela chybí.

"Nic od nikoho neotvírejte," radí expert na zabezpečení operačního systému macOS Patrick Wardl. Podle jeho slov by problém měla vyřešit instalace nové verze operačního systému Big Sur 11.3. Uživatelé by si také měli aktualizovat bezpečnostní program XProtect, který zabrání škodlivému softwaru vadu Applu zneužít.
 

Hackerský útok vyřadil olomoucký magistrát nejméně na dva týdny. Na reportáž se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz