Naše Česko

Na koncert ve Španělsku přišlo 5000 lidí, nikdo se nenakazil koronavirem

Na koncert ve Španělsku přišlo 5000 lidí, nikdo se nenakazil koronavirem
Zdroj: Profimedia

Kulturní scéna v současné době pokulhává. Pandemická opatření brání pořádat koncerty a další kulturní akce. Ve Španělsku přesto vyzkoušeli experiment - v Barceloně se konal koncert, kterého se zúčastnilo 5000 lidí. Podle tamního epidemiologa se nikdo nenakazil.

Na koncertě vystoupila kapela Love of Lesbians. Všichni návštěvníci museli před koncertem podstoupit testy. "Po akci bylo zjištěno pouze šest infekcí. Vše ale nasvědčuje tomu, že lidi, kteří jsou nyní pozitivní, se nenakazili na koncertě," uvedl epidemiolog Josep Maria Libre. Informace přinesl portál El País.

Účastníci koncertu museli mít celou dobu respirátory, naopak rozestupy nebyly žádné. "Doufám, že toto léto se budou konat festivaly. Konkrétně festival Cruïlla. Na ten každý rok zavítá okolo 25 000 návštěvníků," nechal se slyšet ředitel festivalu Jordi Herreruela. "Nejsložitější věcí je právě testování. Testy musí být provedeny správně. Druhá věc je ta, že testování v místě koncertu má velmi vysoké náklady,"

Související obsah

V Česku chtěla nedávno iniciativa Cesta ze tmy uspořádat sérii dvanácti koncertů ve spolupráci s pražskou Lucernou. Koncerty odsouhlasil tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). O měsíc později ale akce dostaly červenou od nynějšího šéfa resortu Petra Arenbergera (za ANO).

Princip koncertů stál na PCR testech, které byly už součástí vstupenky. Všichni návštěvníci by byli před samotným koncertem otestováni v mobilní laboratoři. Cena vstupenky byla 990 korun, z toho 450 korun stál právě PCR test. "Těm lidem, kteří budou pozitivní, vrátíme vstupné a zaplatíme za ně test," mluvil o organizaci akce organizátor Karel Luxík.

Série koncertů měla vyvrcholit plesem pro zdravotníky. Ten se organizátoři rozhodli uspořádat jako poděkování všem, kteří strávili poslední rok boje proti koronaviru v první linii.


Covidu navzdory. Tisíce lidí si užily koncert v respirátorech a s testem. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz