Zahraničí

Egyptští archeologové odkryli stovku hrobů, některé staré i tisíce let

Egyptští archeologové odkryli stovku hrobů, některé staré i tisíce let
Zdroj: Profimedia

Archeologové v Egyptě odkryli tento týden více než stovku hrobů poblíž delty Nilu. Většina z nich byla stará více než 5 tisíc let a ukrývala i kostry dětí.

Archeologická skupina pracující v Kom el Khelgan objevila řadu hrobek, které se datují do období dynastie Hyksos a několik hrobů z období první dynastie, informuje Luxor Times.

Egyptské ministerstvo cestovního ruchu a památek uvedlo, že archeologové odkryli dohromady 110 hrobů. Ve většině z nich se nacházely kostry novorozenců. Na místě se našly také šperky, amulety, nádoby, nože a různé kamenné nástroje z daného období.

Související obsah

V poslední době se jedná už  druhý významný nález. V lednu objevili vědci pohřební chrám a desítky unikátních dřevěných sarkofágů objevili v oblasti Sakkára, asi 30 kilometrů od Káhiry. Stáří některých artefaktů se odhaduje na více než tři tisíce let.

Odhalena byla také hrobka královny Neit. Pohřební chrám objevili vědci v blízkosti pyramidy jejího manžela krále Tetiho, prvního panovníka 6. dynastie. "Tento objev přepíše historii Sakkáry a Nové říše“, potvrdil vedoucí archeolog vykopávek a uznávaný odborník Zahi Hawass.

Egyptem projel Zlatý průvod faraonů. Úřady stěhovaly 22 mumií. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz