Zahraničí

Náboženská slavnost v Izraeli skončila tragédií. Nejméně 45 mrtvých

Nejméně 44 lidí přišlo o život a další desítky se zranily při tragédii na náboženské slavnosti Lag Ba'omer v severním Izraeli. Podle izraelského deníku Haaretz stojí za neštěstím pohyb davu lidí po schodech v prostorách festivalu. Oběti měly být ušlapány.

Panika na izraelské náboženské slavnosti si vyžádala životy nejméně 44 lidí. Podle prvotních informací se na festivalu pozdě v noci měla zřítit tribuna nebo střecha. To však vyvrátila izraelská záchranná služba, která uvedla, že všechna zranění vznikla v davu kvůli umačkání či pošlapání.

Izraelský deník Haaretz s odkazem na policejní zdroje uvedl, že kritickým momentem bylo uklouznutí několika lidi v davu na přeplněném schodišti, což způsobilo pád dalších desítek lidí a následnou paniku.

Související obsah

"Právě jsem si sedl k jídlu, když jsem uslyšel křik. Spěchali jsme na pomoc a pak jsme uviděli těla. Na začátku to bylo asi 10 lidí. Teď je jich mnohem víc," řekl deníku Haaretz svědek Avi, který pomáhal se zraněnými.

Tragédie se odehrála na každoročních slavnostech u hrobu rabína Šimona Bar Yochaie na hoře Meron, kde se shromažďují desetitisíce chasidských Židů. V Izraeli šlo letos o největší akci od začátku pandemie covid-19.

Přestože úřady varovaly před konáním tak velkého shromáždění, odhadli organizátoři ve čtvrtek večer účast asi na 100 000 lidí a očekávali, že do pátečního rána dorazí dalších 100 000. Na akci mělo dohlížet na 5000 tisíc policistů.

Deník Haatzer s odkazem na policejní zdroje uvedl, že před událostí bylo místo zkontrolováno kvůli strukturálním problémům. Zdroje dodaly, že dav lidí, kteří uklouzli na schodech, se vymkl kontrole, šlo podle nich o nepředvídatelnou událost.

Přesný počet zraněných zatím zůstává nejasný a jejich počty se různí. Izraelské obranné síly uvedly, že na místo vyslaly jednotku a s evakuací raněných pomáhají armádní vrtulníky. Kvůli extrémní návštěvnosti byla situace na místě nepřehledná a do jisté míry vládl chaos, který lékařům stěžoval poskytování pomoci. Podle odhadů izraelské záchranné služby Magen David Adom (MDA) bylo zraněno přes 150 lidí, šest je v kritickém a 38 ve vážném stavu.

"Stalo se to ve zlomku vteřiny, lidé prostě spadli, šlapali po sobě navzájem. Byla to katastrofa," uvedl jeden ze svědků tragédie. Deník Haaretz také upřesnil, že v místě akce zkolabovala po této tragické události mobilní síť, když přítomní hledali v nastalém zmatku své příbuzné.

"Je to jedna z nejhorších tragédií, jakou jsem kdy zažil. Nic takového jsem neviděl od roku 2000, kdy jsem začal dělat urgentní medicínu," řekl Lazar Hyman, viceprezident dobrovolnické pohotovostní organizace United Hatzalah.

Policie evakuovala desetitisíce lidí z hory Meron přes parkoviště a několik stanic poté, co uzavřela hlavní vchod do areálu, aby omezila pohyb proudících davů lidí. V reakci na katastrofu začala vlaková doprava provozovat vlaky ze severního nádraží Carmiel do Tel Avivu, aby pomohla s přepravou desítek tisíc lidí - akce, která měla trvat až do pátečního poledne, byla totiž předčasně ukončena.

Premiér Benjamin Netanjahu požádal záchranné složky, aby posílily svou přítomnost na místě činu, a na Twitteru napsal: "Modlím se za uzdravení zraněných". Soustrast vyjádřil také prezident Reuven Rivlin a vůdce Ješ Atid Yair Lapid, který na Twitteru napsal, že pozorně sleduje vývoj v této "smutné a těžké noci".

Jde o největší civilní tragickou událost v historii státu Izrael. Počtem obětí ji lze srovnat snad jen s následky obrovského lesního požáru v pohoří Karmel v prosinci 2010, při kterém oheň zpustošil 20 kilometrů čtverečních a muselo být evakuováno na 15 000 lidí. V evakuované oblasti byla i věznice Damon. Při záchranných operacích plameny pohltily autobus se studenty vězeňské stráže. O život tehdy přišlo 41 lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz