Domácí

Zasloužíte si v práci lepší výplatu? Přečtěte si, jak z šéfa vyrazit více

Zasloužíte si v práci lepší výplatu? Přečtěte si, jak z šéfa vyrazit více
Zdroj: Getty Images

Dřete jako komoň, ale pohled na výplatní pásku vás vždy rozesmutní? Nebojte se a běžte si říct šéfovi o více peněz. Ve článku níže najdete pár rad, co a kdy říct, abyste dostali výplatu, kterou si zasloužíte.

V České republice je už poměrně běžné, že zvýšení platu nenavrhuje zaměstnavatel, ale řekne si o něj přímo zaměstnanec. Je to ovšem docela citlivé téma, ke kterému někteří lidé dlouho sbírají odvahu. Redakce TN.cz oslovila několik odborníků, kteří poradili, jak na to.


Kdy je nejvhodnější si říct o přidání


Vhodný čas na žádost o přidání na výplatě je zpravidla při hodnotícím pohovoru, ať už při zhodnocení zkušební doby, nebo například při ročním hodnocení. "V případě, že ve firmě hodnotící pohovory nejsou obvyklé, je dobré si o zhodnocení spokojenosti nadřízenému říct," poradila HR manažerka Geis CZ Jaroslava Šindelářová. Dobrý čas je také tehdy, když se vám povede větší úspěch.


Předem je dobré si připravit argumenty, ale také si zjistit, jaké jsou platy na vaší pozici v jiných firmách, nebo v průměru v oboru za celou republiku.

Související obsah


Vhodné argumenty pro vyšší plat


Šéfovi zkuste doložit například větší objem práce, nárůst zodpovědnosti, přispění ke zvýšení obratu nebo zisku firmy, váš podíl na školení spolupracovníků a předávání zkušeností. Rozhodně pomůžou i zmínky o dodatečném vzdělání, kvalifikaci a o dovednostech.


Problémem nemusí být ani nedávná chyba či slabost. Při rozhovoru ji věcně zmiňte s tím, že v poměru k vašemu přínosu máte i nadále právo na navýšení mzdy či platu. Přepálené emoce ale naopak mohou být na škodu.


"Nejsilnější argument si nechte nakonec. Na začátku by se mohl jeho efekt snížit. Mluvte sebevědomě a nedávejte najevo nejistotu, například drbáním na hlavě či sklopeným pohledem. Musíte působit tak, že si zvýšení platu zasloužíte," přiblížil manažer marketingu a náboru personální agentury ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Související obsah


Co byste šéfovi říkat neměli


"Nepůsobí dobře, když jako důvod uvádíme vysokou hypotéku, manželku na mateřské a další důvody, které nesouvisí s naší prací. Neohánějte se platy svých kolegů nebo tím, že ostatní dostali přidáno," radí Halbrštát.


Podle něj není ani dobrým nápadem argumentovat tím, že má firma vysoké zisky a že si to může dovolit. Rozhodně nevyhrožujte například tím, že bez zvýšení platu nebudete tolik pracovat, nebo odchodem ke konkurenci. Mohli byste se totiž dočkat odpovědi, kterou vážně nechcete slyšet.

 

Co dělat, když vedoucí navýšení odmítne


"Zkuste se domluvit, za jakých konkrétních podmínek by bylo navýšení možné. Jaké cíle je třeba splnit, jaké projekty uzavřít a podobně. To je velmi užitečná diskuse, při které se ale může vyjasnit, že zaměstnanec už na své pozici dosáhl stropu a za navýšením bude muset postoupit na další místo," vysvětlila HR partnerka firmy Sodexo Benefity Zuzana Krajča.


Je dobré se také zeptat na další vzdělávání poskytnuté zaměstnavatelem, že máte také zájem o více zodpovědnosti a o nové pracovní úkoly.


"Pokud je opravdu situace taková, že jste přesvědčeni o nutnosti zvýšení svého platu a zaměstnavatel jej odmítne bez rozumných důvodů, máte možnost poohlédnout se po jiném zaměstnání. Doba vypadá v médiích kriticky, ale velké části firem se nadále daří, nabírají zaměstnance a zvyšují mzdy. Získáte tím nové zkušenosti a praxi," dodal Halbrštát.
 

Lidé si letos přilepšili díky zrušení superhrubé mzdy. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Píše se na Deník.cz