Zahraničí

Rockový koncert bez roušek pro 5000 lidí. Anglie se vrací zpět do normálu

Anglie se pomalu a jistě vrací k normálnímu životu. V Liverpoolu se odehrál pilotní koncert pro 5000 lidí. Všichni návštěvníci se ale museli před koncertem otestovat a během celé akce pak nikdo nemusel mít roušku ani dodržovat rozestupy. Podobné koncerty by brzo mohly fungovat i v Česku.

Anglické město Liverpool vyzkoušelo uspořádat koncert, během kterého neměl nikdo z účastníků roušku a nedodržovaly se rozestupy. Podmínkou vstupu byl PCR test. Koncert byl experimentem tamní vlády, která chtěla vyzkoušet, v jakém režimu by mohly fungovat letní festivaly. Informace přinesl portál The Guardian.

"S radostí budu subjektem jakéhokoliv testu Borise Johnsona," vzkázal jeden z návštěvníků, který vyrazil na kulturní akci po více než roce. Hřebem večera byla kapela Blossoms.

Všichni návštěvníci byli nadšení a plnými doušky si užívali koncert. Sady PCR testů rozdali pořadatelé všem přítomným i při odchodu z areálu. Hudební nadšenci měli za úkol provést druhý PCR test doma, aby se potvrdilo, že na akci nedošlo k žádné nákaze. Podobný koncert si v minulých týdnech vyzkoušelo také Španělsko. I tam byla akce úspěšná a nikdo se nenakazil koronavirem.

Související obsah

Podobné koncerty by se mohly brzo konat i v Česku. O to se nedávno pokoušela iniciativa Cesta ze tmy. Ta chtěla uspořádat sérii dvanácti koncertů ve spolupráci s pražskou Lucernou. Koncerty odsouhlasil tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). O měsíc později ale akce dostaly červenou od nynějšího šéfa resortu Petra Arenbergera (za ANO).


Princip koncertů stál také na PCR testech, které byly už součástí vstupenky. Všichni návštěvníci by byli před samotným koncertem otestováni v mobilní laboratoři. Cena vstupenky byla 990 korun, z toho 450 korun stál právě PCR test. "Těm lidem, kteří budou pozitivní, vrátíme vstupné a zaplatíme za ně test," mluvil o organizaci akce organizátor Karel Luxík.


Série koncertů měla vyvrcholit plesem pro zdravotníky. Ten se organizátoři rozhodli uspořádat jako poděkování všem, kteří strávili poslední rok boje proti koronaviru v první linii.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz