Naše Česko

U Krnova pokáceli staletý dub. Je to chyba revírníka, vysvětlují Lesy ČR

U Krnova pokáceli staletý dub. Je to chyba revírníka, vysvětlují Lesy ČR
Zdroj: TN.cz

Nedaleko Krnova na Bruntálsku šel k zemi stovky let starý dub. Stalo se tak v lese, který spravují Lesy ČR. Poté, co se na sociálních sítích zvedla vlna rozhořčení a kritiky, se státní podnik k pokácení vyjádřil. Jednalo se podle něj o chybné rozhodnutí revírníka, který byl po tomto činu propuštěn.

Na pokácený dub u Krnova směrem na Láryšov upozornil pan Michael Cestr. Podle něj se jednalo o strom, který byl starý odhadem přes 300 let. "Rostl v lese, který spravují Lesy ČR a z okolních stromů byl výrazně nejstarší. Jednalo se jistě o jeden z nejstarších stromů na Krnovsku," poznamenal.

V tuto chvíli na místě, které po dlouhou dobu stínil svou korunou, stojí už jen obrovský pařez. Jeho průměr pan Cestr odhaduje na 1,5 až 1,6 metru. "Obávám se, že státní podnik spoléhal na to, že na kácení tohoto majestátního stromu uprostřed lesa se nepřijde, neboť kolem něj nevede žádná cesta a zná jej tedy málokdo. Strom nikomu nepřekážel, nikoho neohrožoval," kritizuje postup pan Cestr.

"Jedná se o mimořádně barbarský čin, který ještě zhoršuje fakt, že strom byl zlikvidován státním podnikem, jehož prvořadým úkolem by měla být péče o lesy a pro který by ochrana přírody měla být absolutní prioritou," dodal. Na facebooku, kde svůj příspěvek sdílel v sobotu 1. května, jej za necelé dva dny sdílelo přes 7,6 tisíce lidí.

Související obsah

V pondělí dopoledne se tak státní podnik k pokácenému dubu vyjádřil. "Bohužel jsme zjistili, že došlo k závažnému chybnému rozhodnutí našeho zaměstnance. Porušil všechny vnitropodnikové normy vztahující se k podobným situacím a bude vyvozena pracovně-právní odpovědnost a s revírníkem ukončen pracovní poměr," stojí na oficiálním twitterovém účtu Lesů ČR.

Redakce TN.cz se na podnik obrátila s dotazem, jak bude naloženo s dřevem pokáceného stromu, odpověď ale prozatím neobdržela.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz