Domácí

Z chudé dívky filmovou hvězdou. Ve svých 90 letech Bohdalová stále hraje

Jiřina Bohdalová slaví jubileum, je jí krásných 90 let. Před kamerou se oblíbená herečka poprvé objevila už ve 30. letech a stále hraje. V divadle i ve filmu ztvárnila spoustu výrazných postav, zároveň patří k nejpopulárnějším komičkám českého filmu. Její typický hlas je také neodmyslitelně spojen s řadou oblíbených kreslených postaviček.Z

Jiřina Bohdalová se narodila v chudé rodině, ale její maminka měla sen, že se její dcera stane hvězdou stříbrného plátna, a tak se ve filmu objevila už v šesti letech v roce 1937. Od 30. let se pravidelně objevovala ve filmu a střídala dramatické role s těmi komediálními, hrála dívky lehkých mravů i vévodkyně.

Proslavila se rolí v legendárních Světácích, kde ztvárnila rozvernou a veselou ženu a ve stejném duchu pokračovala i ve filmu Čtyři vraždy stačí drahoušku. V psychologickém dramatu Ucho si zase zahrála se svým tehdejším životním partnerem Radoslavem Brzobohatým.

Prvního Lva získala za roli Závisti v Nesmrtelné tetě, sošku si odnesla i za roli slaboduché ženy ve filmu Fany. Domovskou scénou se jí stalo na dlouhých 37 let Divadlo na Vinohradech. Tam například ztvárnila roli Kláry ve hře Dům na Nebesích.

Podívejte se, co jí popřály celebrity: 

Od roku 2005 působí v Divadle na Jezerce, kde má aktuálně tři role. Nejnovější ve hře Gin Game, která měla premiéru loni v únoru. "Role Fonsie, kterou hraje spolu s Milanem Kňažkem, to je završení její kariéry a podává famózní výkon," nechal se slyšet ředitel divadla Jan Hrušínský.

Navždy také zůstane spojená s pohádkami, v nichž propůjčila hlas Rákosníčkovi, Křemílkovi nebo Malé čarodějnici.

Stále intenzivně pracuje, jako velmi činorodou a aktivní ji vnímají i kolegové. "Než já jsem vystrčila nohu z postele, tak ona už byla ze snídaně zpátky. Ona je neskutečně rychlá a energická," prozradila zpěvačka Jitka Zelenková.

V roce 2013 dostala od prezidenta Miloše Zemana medaili za zásluhy.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz