Domácí

Znalec ví, kdo otrávil Bečvu! Posudek má policie, firma vinu dál odmítá

Řeku Bečvu na Zlínsku otrávily loni v září kyanidy, které vytekly z kanálu z areálu bývalé Tesly Rožnov. Podle informací MF Dnes to vyplývá ze znaleckého posudku, který si policie nechala vypracovat. Hlavní podezření padá na firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, které areál patří a provozuje zde i čistírnu odpadních vod. Ta ale jakákoliv obvinění odmítá.

Za úhyn 40 tun ryb v řece Bečvě může otrava kyanidy z areálu bývalé Tesly Rožnov. Kontaminovaná voda tekla kanálem rovnou do řeky v městské části Valašského Meziříčí Juřinka a ne do speciálních lagun, které v areálu jsou, informuje MF Dnes.

Do řeky má ústit stará kanalizace, která vznikla ještě za socialismu v dobách, kdy v areálu fungovala tehdejší Tesla. Nyní je zde řada průmyslových podniků a nájemců, kteří své odpadní vody - mimo jiné kyanidové - vypouští do čistírny.

Právě ta dostala za úkol postarat se o likvidaci chemikálií. Z posudku má ale vyplývat, že voda neskončila ve dvou lagunách, které k tomu měly sloužit a jsou vzdálené od čistírny vzdušnou čarou 800 metrů.

Obvinění firma odmítá. "Jestli je tam údajně napsáno, že se podezřívá Energoaqua, tak já to zásadně odmítám. Nemám žádnou oficiální informaci, ani jsme ten posudek nezaznamenali, že bychom ho viděli. Jsou to pouze tvrzení z nějakých deníků, které jsou nějakým způsobem zřejmě lépe informovány než policie," prohlásil ředitel rožnovské firmy Oldřich Havelka.

Související obsah

Policie už potvrdila, že písemné vyhotovení znaleckého posudku už obdržela. "Vyšetřovatelé se nyní seznámí se závěry znalce a vyhodnotí je spolu s ostatním důkazním materiálem. Následně budeme veřejnost informovat o dalším postupu. Lze očekávat, že se tak stane do konce května," informovali vyšetřovatelé prostřednictvím twitteru.

Posudek pro policii vypracoval soudní znalec Jiří Klicpera, který ho v pondělí odeslal kriminalistům. Ten v březnu požádal o prodloužení lhůty k jeho vyhotovení. Předchozí termín uplynul v prosinci.

Vypracování posudku podle znalce ztížila zejména pandemie, která se ho osobně dotkla a zkomplikovala mu práci. "Čekali jsme i na příhodné podmínky k provedení vyšetřovacího pokusu a objevovaly se stále nové a nové záležitosti a důkazy," vysvětlil TN.cz. "Přes to všechno myslím, že jsem posudek odvedl v řádném termínu," dodal s tím, že obvykle dostávají znalci více času.

Sám je s výsledkem svého bádání spokojený a věří, že se mu podařilo najít viníka a důkazy, které nashromáždil, policii pomohou.  "Musím udělat posudek takový, jaký má být... Musí být technicky a odborně správně – od toho je to znalecký posudek," zakončil s tím, že nyní už jsou další kroky na policii, potažmo na soudu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz