Domácí

Koalice SPOLU shání podporu pro vyslovení nedůvěry vládě, SPD je pro

Kauza Jana Hamáčka nijak neovlivnila plány opozice na shození vlády. Koalice SPOLU dál sbírá podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře. Piráti a Starostové je však podpořit nechtějí a raději by rozpustili celou Sněmovnu.

ODS, TOP 09 a KDU-ČSL v úterý společnými silami začaly sbírat podpisy pro svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, na které by chtěly vládě Andreje Babiše (ANO) podtrhnout židli.

"Já si myslím, že právě tato kauza pana Hamáčka v Moskvě, nebo jeho plánované cesty do Moskvy, ukazuje, že přibývají další a další důvody, které jsou naprosto zásadní," vyjádřila se předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Pro vyslovení nedůvěry je i hnutí SPD. Koalice spolu nejprve deklarovala, že bude o podpisy žádat jen demokratické strany. V úterý se ale rozhodla oslovit všechny poslanecké kluby. "Pakliže by k tomu hlasování skutečně došlo, tak samozřejmě hnutí SPD hlasuje pro nedůvěru," nechal se slyšet předseda SPD Tomio Okamura.

Související obsah

Podle komunistů jde ze strany koalice SPOLU o politikaření, které zdržuje od práce. "Nebudeme ti, kteří budou iniciovat vyvolání nedůvěry o hlasování vládě," prohlásil místopředseda KSČM Leo Luzar.

Koalice Pirátů a STAN s nápadem koalice SPOLU nesouhlasí. Kauza Jana Hamáčka jejich názor nijak nezměnila, raději by stále získali 120 podpisů rovnou pro rozpuštění Sněmovny.

"My máme s panem předsedou Bartošem tento týden x schůzek, kde se pokusíme přesvědčit předsedy a zástupce stran o tom, že náš koncept předčasných voleb dává naději naší zemi," svěřil se předseda STAN Vít Rakušan. "Vyslovením nedůvěry v tuto těžkou chvíli by veškeré karty a moc nad premiérem, zda bude druhý den premiér, zůstala v rukou prezidenta Zemana," doplnil jej předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Návrh na vyslovení nedůvěry vládě musí podepsat nejméně 50 poslanců. Koalice SPOLU má dohromady 40 zákonodárců, potřebný počet by tak pohodlně získala s 19 poslanci SPD.

Lucie Hlubučková, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz