Domácí

Styděl jsem se, řekl Zeman po jednání Sněmovny. Řešil se Hamáček

Styděl jsem se, řekl Zeman po jednání Sněmovny. Řešil se Hamáček
Zdroj: Profimedia

Poslanci v úterý nedokončili jednání za zavřenými dveřmi, při kterém se zabývali cestou vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy, která se nakonec neuskutečnila. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman po jednání uvedl, že se za jeho průběh styděl.

Poslaneckou sněmovnu v úterý ovládla debata o výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Opoziční poslanci požádali, aby bylo svoláno neveřejné jednání kvůli plánované a zrušené návštěvě vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) v Moskvě.

Sněmovna nakonec na návrh kývla, a jednání tak proběhlo za zavřenými dveřmi. Zúčastnil se také šéf Bezpečnostně informační služby Michal Koudelka, policejní prezident Jan Švejdar a Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten po jednání uvedl, že se za jeho průběh styděl.

Související obsah

"Styděl jsem se za to, jak to probíhalo, za ten způsob komunikace. Bylo mi líto lidí, kteří od roku 2014 vyšetřují tuto trestnou činnost. Strávili na tom hodiny, týdny, měsíce času, dospěli jsme k nějakému řešení. Místo toho, aby se jim dostalo poděkování, a teď nehovořím o sobě, ale o policii, BIS, příslušném dozorovém státním zástupci, tak jsem byl přítomen nejapnému a nedůstojnému divadlu," uvedl krátce po jednání Zeman. "Ta kauza je věc, na kterou bychom měli být hrdí, zvládli jsme ji," dodal.

Vicepremiér Hamáček čelí nařčení, že cílem schůzky v Moskvě měl být "výměnný obchod" v rámci kterého měl chtít dohodnout utajení informace, že za výbuchem ve Vrběticích stáli agenti ruské rozvědky GRU výměnou za dodávku vakcíny Sputnik V a uspořádání summitu amerického prezidenta Joe Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina v Praze. Informaci přinesl portál SeznamZprávy.

Poslanci za zavřenými dveřmi jednali zhruba hodinu a půl. Jednání však bylo poté přerušeno a to bez výsledku.

Co se v úterý řešilo za zavřenými dveřmi ve Sněmovně shrnula TV Nova v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz