Zahraničí

Z Venuše vychází rádiové signály. Zaznamenala je sonda NASA

Z Venuše vychází rádiové signály. Zaznamenala je sonda NASA
Zdroj: Profimedia

Při třetím přeletu kolem Venuše zachytila americká sonda Parker Solar Probe rádiové signály. Ty jsou podle odborníků z NASA přirozeného původu. Informovala o tom americká televizní stanice CNN.

Sonda Parker Solar Probe zachytila rádiové signály z Venuše. Ty mají být přirozeného původu. Zdrojem nízkofrekvenčních rádiových vln je podle odborníků NASA elektricky nabitá vrstva plynu ve vrchní části atmosféry, tedy tzv. ionosféra. Své měření provedla sonda 11. července 2020 při svém 3. přeletu kolem Venuše.

"Ze zásilky nových dat z Venuše jsem byl nadšený. Na Venuši se teď můžeme podívat jen prostřednictvím těchto malých záblesků (dat, pozn. redakce)," řekl stanici CNN autor studie uveřejněné v odborném magazínu Geophysical Research Letters Glyn Collinson z NASA.

Související obsah

Během přeletů byla sonda velmi blízko Venuše a díky tomu mohla lépe zachytit její fungování. Planeta je totiž pro astrofyziky záhadou. V mnoha vlastnostech je Venuše podobná Zemi. Připomíná ji například svou velikostí, chemickým složením, vzdáleností od Slunce i podobným pohybem kolem něj.

Přesto na Venuši nevznikl život. Přitom obě planety se podle astrofyziků vyvíjely podobně. Data zachycená sondou by teď mohla pomoci záhadu rozluštit.

Sondu vyvinula NASA za účelem zkoumání Slunce. Díky blízkým přeletům kolem Venuše, ale astrofyziky informuje i o této záhadné planetě. Její gravitaci sonda využívá k tomu, aby se ke Slunci dostala vždy o něco blíže a mohla ho tak lépe studovat.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz