Domácí

Arenberger měl za "kosmetické služby" inkasovat miliony. Nevykázal je

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) měl podle zdrojů Seznam Zprávy inkasovat miliony korun, které nevykázal v majetkových přiznáních. Zdrojem peněz byly klinické studie, které měl provádět na živnostenský list. To ale české zákony neumožňují.

Už dvacet let ministr zdravotnictví Petr Arenberger provozuje soukromou kožní ordinaci, která se má zaměřovat na klinické testy nových léků. Jak zjistila Televize Seznam, za jednoho pacienta v takové studii se platí mezi 150 až 200 tisíci korunami. V posledních třech letech se přitom Arenbergerovo sanatorium zapojit do téměř čtyř desítek studií, v rámci nichž měl inkasovat miliony.

Přesná částka není známá, protože z veřejně dostupných dat není možné zjistit, kolik účastníků se studií zúčastnilo. Při průměrném počtu pěti pacientů na jednu studii by ministr zdravotnictví získal přes 30 milionů korun.

Související obsah

Tyto příjmy měl vykázat v majetkových přiznáních. Od roku 2017 ale jako vedlejší činnost uvedl pouze práci na lékařské fakultě a živnost v kosmetických službách. Klinické studie v nich neuvádí. Na dotaz Seznam Zpráv, proč tomu tak je, neodpověděl. Odmítl uvést i přesnou částku, kterou díky studiím inkasoval.

"Klinická hodnocení jsem řešil v rámci vědecké činnosti a to v souladu se živnostenským oprávněním," uvedl pouze. Jako živnostník sice kosmetické služby provádět může, klinické studie mezi ně ale nespadají. Podle Ústavu pro kontrolu léčiv živnostenský zákon přímo stanovuje, že "činnost lékařů při poskytování zdravotních služeb není živností." 

Jak na kauzu reagoval sám Petr Arenberger si poslechněte v rozhovoru TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz