Zahraničí

Prototyp rakety Starship konečně přistál. Elon Musk slaví další úspěch

Raketa SN15 má za sebou první úspěšný let. Starship ve čtvrtek poprvé vzlétla a následně i přistála. Jde o první povedený testovací let, kterému předcházely čtyři neúspěšné. Raketa by měla v budoucnu dopravovat lidi na Mars.

První úspěšné přistání nové rakety Starship oslavila ve čtvrtek společnost SpaceX. Prototyp zvládl testovací let. "Jsme na zemi! Starship přistála," okomentoval šťastný moment inženýr SpaceX John Insprucker. SpaceX se v minulých měsících pokusila vzlétnout se čtyřmi prototypy. Všechny zkušební lety ale skončily výbuchem.

Tentokrát se vše podařilo. Nový a vylepšený prototyp SN15, která připomíná tvar náboje, odstartoval z kosmodromu firmy SpaceX v Boca Chica. Raketa se dostala do výšky okolo 10 kilometrů a následně začala klesat. Celý let trval šest minut a Elon Musk jej označil za předpisový.

Související obsah

Den testu vyšel na 60. výročí od prvního amerického letu do vesmíru s posádkou. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) 5. května 1961 vyslal ke hvězdám astronauta Alana Sheparda.
 

První Američan se do vesmíru vydal přesně před 60 lety: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2006 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2006 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Píše se na Deník.cz