Počasí

ČHMÚ vydal novou výstrahu. Česko opět zasáhne mráz a silný vítr

ČHMÚ vydal novou výstrahu. Česko opět zasáhne mráz a silný vítr
Zdroj: Getty Images

Český hydrometeorologický ústav vydal další výstrahu, která tentokrát platí pro celou republiku. V pátek bude opět řádit silný vítr, v noci na sobotu ho pak vystřídá mráz.

Zdá se, že květnové počasí zatím kráčí ve stopách toho dubnového. Jedna výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) střídá druhou. Ve středu večer skončilo varování před silným větrem, ne však na dlouho. Nová výstraha platí od pátečního poledne do 21. hodiny.

Silný vítr s nárazy v rychlosti kolem 70 km/h hrozí na území celé České republiky. "Možná poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách. Nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě," varuje ČHMÚ.

Výstraha před silným větrem

Zdroj: ČHMÚ

"Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií," doporučují meteorologové.

Související obsah

Další výstraha, tentokrát před mrazem ve vegetačním období, platí rovněž pro celé území Česka, a to od půlnoci z pátku na sobotu až do sobotní osmé hodiny ranní. "Očekává se mráz, který může poškodit vegetaci, zejména zeleninu, jahody, vinnou révu a kvetoucí ovocné stromy," stojí ve varování.

"Zeleninu a nízké rostliny je možno zakrýt světlou netkanou textilií, která může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů. U polních plodin, zejména brambor hrozí poškození natě, pro ochranu je doporučeno je přikrýt fólií nebo přiorat," radí ČHMÚ.

Výstraha před mrazem

Zdroj: ČHMÚ

"V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik/orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot (zpravidla před východem Slunce), nebo dýmování/zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů," dodává.

Předpověď počasí do konce prvního květnového týdne:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz