Naše Česko

Farmáři bojují s přemnoženými hraboši, škody jdou do milionů

Už třetím rokem bojují farmáři s přemnoženými hlodavci. Nejdříve převážně na Moravě, teď pro změnu v Čechách. Podle odborníků na zemědělství je kritická hranice, kdy hraboši likvidují porosty, překročena více než šestinásobně.

V roce 2019 přemnožení hlodavci ve velkém likvidovali úrodu zemědělcům hlavně ve Zlínském, Jihomoravském a Olomouckém kraji. Celkem škody přesáhly miliardu korun. Teď hlodavci pro změnu útočí na osetá pole v Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém a Středočeském kraji. Farmáři je sice můžou likvidovat povolenými jedy, moc se to ale nedaří.

 "I když je letos všechno zpožděný, tak ty obiloviny už jsou tak husté, a ta řepka už zakrývá půdu, tak my už v podstatě nemůžeme plošně rodenticidy aplikovat, protože by mohly ulpívat na listové růžici," řekl předseda ZD Klapy Ota Šašek

Související obsah

Kritický počet hraboších děr na hektar půdy je padesát. Na nejvíce zasažených místech v Čechách jich je až 19krát více. Lepší situaci na Moravě nahrálo nejspíš loňské deštivé léto.

"Byl výrazně mokrý rok, tady v této oblasti Zlínského kraje, což může být jeden důvod a další důvod je samozřejmě biologický, za tři, čtyři roky ten výrazný pokles nastává," dodal Šašek. Pomocí povolené chemie mohou zemědělci s hlodavci bojovat až do začátku srpna. 

Související obsah

Ale podle odborníků jsou i jiné způsoby, jak se hrabošů zbavit. Na dlouhých polních lánech totiž chybí krajinné prvky, které by boji s hraboši napomáhaly. Přirozeným nepřítelem hlodavců jsou totiž dravci, kteří ale na mnohých polích nemají svá přirozená lovící stanoviště.

Proto by zemědělci měli podle odborníků vysázet stromy či keře a hraboši to pak nebudou mít vůbec snadné. Jenže potrvá, než takové stromy vyrostou, tak se nabízí prozatímní řešení. Stačí do země dát dřevěné kůly ve tvaru T, které by sloužily dravcům jako stanoviště k lovu hrabošů.

Související obsah

Podle odborníků by to skutečně mohlo zemědělcům s přemnoženými hlodavci pomoci. "Krajině to určitě pomůže. A výsadbou stromů u polí by se situace s hraboši mohla zlepšit o 20 až 30 procent," odhadl arborista Jiří Rozsypálek.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Píše se na Deník.cz