Zahraničí

Čínská raketa dopadla na Zemi. Trosky skončily nedaleko Malediv

Čínská raketa dopadla na Zemi. Trosky skončily nedaleko Malediv
Zdroj: Profimedia

Čínská raketa Dlouhý pochod 5B přibližně o půl třetí ráno našeho času vstoupila do zemské atmosféry. Většina trosek podle Pekingu shořela, zbytek popadal do Indického oceánu u Malediv. Původní předpovědi, kde raketa skončí, přitom byly úplně jiné.

Většina rakety Dlouhý pochod 5B podle Čínského úřadu pro kosmické inženýrství (CMSE) shořela v atmosféře, kam se dostala o půl třetí ráno. Zbytek měl popadat do Indického oceánu u Malediv.

Raketa minulý týden vynesla na oběžnou dráhu první část čínské vesmírné stanice. Potom se začala vracet, její trosky se však na Zemi řítily nekontrolovaně. Vědci se několik dní snažili vypočítat, kam raketa dopadne.

Ruský Roskosmos uváděl, že trosky skončí v Timorském moři mezi Austrálií a Indinésií, odhady CMSE zase počítaly s východním Středomořím asi 200 kilometrů od jižního pobřeží Turecka.

Související obsah

Pád rakety vzbuzoval obavy odborníků z celého světa. Údajně hrozilo, že zasáhne obydlenou oblast. Podle českého experta na vesmír Milana Halouska udělala Čína chybu, když nechala raketu vyčerpat všechno palivo.

"Čína si mohla odpustit pár set kilogramů nákladu a mohla tam nechat trochu více paliva. Oni opravdu vyčerpali veškeré palivo na vynášení toho základního modulu a teď už se mohou jen dívat, kam to dopadne," řekl v pátek v TN LIVE.

Podívejte se na celý rozhovor s popularizátorem vesmíru Milanem Halouskem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz