Domácí

Záchrana čápa z komína má šťastný konec. Živého ho vytáhl kominík

Hasičům v neděli dopoledne někdo nahlásil pád čápa do vysokého komína ve Cvikově na Českolipsku. Okamžitě se rozjela rozsáhlá záchranná operace. Na místo dorazilo auto s dlouhým žebříkem, v akci byl i dron s termovizí. Ptáka v komíně neodhalil. O dvě hodiny později ale dorazil kominík a vytáhl ho živého. Náklady zaplatí město.

Svědek čápa viděl spadnout do komína ve Cvikově před desátou hodinou. Hasiči se do něj zespodu nemohli dostat, a tak museli povolat auto se žebříkem.

"Na místo přijel automobilový žebřík ze stanice Liberec s dosahem až 42 metrů. Společně s ním je na místě i dron pro provedení monitoringu," informovala mluvčí hasičů Kateřina Štajncová na twitteru.

Hasiči dron navedli nad komín a prozkoumali ho pomocí termovize. Ta ale jeho přítomnost nepotvrdila. Na vrchol komína navíc nedosáhl ani žebřík. Velitel proto zásah odvolal. 

Související obsah

Starosta města Cvikov Jaroslav Švehla však záchranu čápa vzdát nehodlal. Podle zjištění TV Nova povolal do akce kominíka, který se dokázal do komína dostat spodem a ptáka vytáhl živého. Krátce nato už byl v péče veterináře. Snad největší újma, kterou utrpěl, bylo naštěstí jen změna zbarvení z bílé na černou kvůli sazím.

Čáp má ve Cvikově rodinku a místní je rádi pozorují. I proto se rozhodla radnice jednat a náklady na kominické práce uhradí. Zanedlouho už se čáp za svými nejbližšími zase vrátí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz