Zahraničí

Černobylské reaktory se opět zahřívají. Vědci se obávají nejhoršího

Černobylské reaktory se opět zahřívají. Vědci se obávají nejhoršího
Zdroj: Profimedia

Výbuch černobylské elektrárny z roku 1986 i nadále zůstává nejhorší havárií v historii jaderné energetiky. Ukrajinští vědci nyní zjistili, že reaktory zalité betonem se opět zahřívají.

Černobylská jaderná elektrárna po 35 letech od výbuchu znovu budí obavy vědců. Při nejnovějších testech se totiž zjistilo, že jaderné reaktory, které jsou pohřbené hluboko pod betonovým krytem a tunami oceli, se znovu zahřívají.


"Je to jako žhavé uhlíky v ohništi," uvedl pro časopis Science vědec Neil Hyatt z Univerzity v Sheffieldu. Odborníci na jádro se tak aktuálně snaží zjistit, jestli reaktory samy vychladnou anebo bude potřeba zasáhnout zvenčí.

Související obsah


Senzory minulý týden zachytily rostoucí počet neutronů, které signalizují štěpení, v jedné z nepřístupných místností uvnitř trosek elektrárny. "V současné době se nacházíme v nejistotě, ale nemůžeme vyloučit možnost nehody," řekl Maxim Saveliev z Ústavu pro bezpečnost jaderné energetiky v Kyjevě.

Černobylská havárie je dosud nejzávažnější havárií v historii jaderné energetiky. V časných ranních hodinách v sobotu 26. dubna 1986 během technické zkoušky v jaderné elektrárně na severu Ukrajiny abnormálně vzrostl výkon a prudce se zvýšil tlak páry v jaderném reaktoru. Následně čtvrtý blok elektrárny explodoval.

Související obsah


Obyvatelé tehdejšího Československa se o havárii dozvěděli poprvé 29. dubna 1986. Radioaktivní mrak se v následujících dnech přehnal přes většinu Evropy – přístroje ho zaznamenaly až ve Velké Británii. Podle odborníků se nikdy nepodařilo vyčíslit konečný počet obětí. Černobyl a přilehlé oblasti jsou stále radioaktivní.

V roce 2016 začal přesun nového sarkofágu nad reaktor číslo 4. Podívejte se, jak se dalo do pohybu 36 tun:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz