Zajímavosti

Písek se v Písku pod rukama umělců mění v sochy. Vznikají i kolosy

Sochaři v jihočeském Písku v těchto dnech pracují na výrobě pískových soch. Na břehu řeky Otavy se to děje už po patnácté. A někteří umělci rozhodně netroškaří, jejich výtvory váží i řadu tun.

Jemný štukový písek začala nákladní auta ke břehu řeky Otavy navážet na začátku května. Po týdnu prací už se u historického Kamenného mostu objevila první díla. "Ta jedna socha je asi patnáctitunová na začátku, potom z ní ořežeme tak třetinu dolů. Je to velká hromada, je to hodně fyzické práce," popsal sochař Josef Faltus.

"Nejtěžší je podle mne u těch soch odhadnout tektoniku toho písku, protože on drží sám o sobě, není ničím lepený, jenom povrchově. Tak aby to nespadlo, protože člověk musí ty tvary podřizovat tomu materiálu," vysvětluje tvůrčí proces sochař Marian Maršálek.

Související obsah

Sochařské práce mají být hotové v příštím týdnu. Galerie pod širým nebem se pro návštěvníky otevře v pátek 21. května. Tak jako v loňském roce se ale kvůli koronaviru neuskuteční tradiční doprovodné akce. Řada lidí se přišla na díla podívat už během prací.

Sochy z písku vydrží v Písku až do podzimu. Pokud to epidemie koronaviru umožní, chtělo by město slavnosti spojené s těmito díly přesunout na konec letních prázdnin.

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz