Domácí

Při opravě v Litoměřicích našli staré listiny. Experty zaujal zvláštní vzkaz

Staré listiny z 19. století našli dělníci v Litoměřicích při rekonstrukci střechy věže Kalich. Objevili je v nejvyšší části - tzv. makovici. V jedné z listin našli odborníci i zvláštní vzkaz. Zajímavé je na něm zejména to, že byl psaný česky.

Písemnosti, které se našly na věži Kalich, byly datované k roku 1878. Tehdy se podle odborníků měla podezdívat věžička.

Listina z 22. října obsahuje ceník, kde je uvedena informace, kdo opravu prováděl, běžné ceny a je psaná kurentem, tedy tehdejším německým písmem. Podle historiků se v 19. století takhle sepisoval seznam řemeslníků, který obsahoval datum narození, jejich působiště a další informace.

Související obsah

Další objevená listina z roku 1818 je psaná česky, což odborníci považují za velmi zajímavé. Obsahuje například citaci: "Přijde doba, kdy i ten Kalich budete trpěti“.

Nejstarší objevený zápis, psaný německy, je pravděpodobně už z 18. století. V Kalichu se našly také dobové mince z roku 1878 - a to groše a krejcary. Aktuálně jsou objevené listiny a mince ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích. Vše nyní prozkoumají odborníci, kteří písemnosti konzervují, naskenují a jejich kopie budou následně pravděpodobně vystaveny v chystané expozici na půdě Kalicha. Opravy věže probíhají už od minulého roku a měly by být dokončeny ještě letos.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz