Zahraničí

Boeingy 737 Max mají další problém, aerolinky je stahují z provozu

Boeingy 737 Max mají další problém, aerolinky je stahují z provozu
Zdroj: TV Nova

Je to teprve pár měsíců, co letecké regulační úřady ohlásily, že Boeingy 737 Max jsou bezpečné a mohou se vrátit do běžného provozu. Nyní mají ovšem tyto letouny další závažný problém, který může ohrozit bezpečnost letu.

Minulý měsíc experti odhalili u tohoto typu letounu potenciálně velmi nebezpečný problém s elektrickými rozvody. Na to zareagovalo po celém světě více než 20 aerolinek, které se rozhodly uzemnit více než stovku boeingů, píše britská BBC.

Boeing kvůli problému pozastavil dodávky nových "maxů" zájemcům a ve spolupráci s americkým úřadem pro letectví (Federal Aviation Administration - FAA) se snaží vše vyřešit. Problém se podařilo odhalit ve chvíli, kdy technici testovali nově vyrobený Boeing 737 Max 8 ještě před odesláním k zákazníkovi. Ukázalo se, že elektrické rozvody stroje nefungují tak, jak by měly.

Odborníci původ potíží objevili - podle nich jsou na vině montované panely, které mají mimo jiné rozvádět elektřinu do trupu a systémů letadla. Jenže tam jsou výpadky, které mohou způsobit, že některé z kritických systémů v pilotní kabině nejsou správně uzemněné.

Související obsah

To může podle FAA potenciálně "ovlivnit fungování některých systémů, včetně ochrany motorů před namrzáním, což může vést ke ztrátě zásadních funkcí. A to může ohrozit pokračování bezpečného letu či přistání." Zároveň také letecký regulátor doporučil u strojů, které už jsou v provozu, jejich úpravu.

Boeingy typu Max přitom musely být nuceně uzemněné dlouhou řadu měsíců po dvojici smrtelných havárií těchto strojů, při nichž zahynulo celkem 346 lidí. Na vině byla softwarová chyba - program při stoupání tlačil nos letadel k zemi, což vedlo k jejich zřícení.

Vážný problém firma Boeing řešila i v únoru, kdy z hořícího motoru padaly trosky do obydlených oblastí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz