Zahraničí

Za ohromným kybernetickým útokem v USA je skupina DarkSide, problémy dál trvají

Za kybernetickým útokem, který paralyzoval jedno z největších palivových potrubí v USA, stojí skupina známá jako DarkSide. Provoz se zatím nedaří obnovit. Řidiči ve Spojených státech se obávají výrazného nárůstu cen a pohonné hmoty nakupují ve větším množství. Některé čerpací stanice proto například zavádí maximální nákup.

Colonial Pipeline uzavřela po pátečním kybernetickém útoku svůj rozvodný systém, společnost zprostředkovává 45 % dodávek paliva na východní pobřeží USA. Dodávky se zatím nepodařilo obnovit, mluvčí uvedla, že by měly být obnoveny koncem pracovního týdne.

Společnost se stala terčem ransomwarového útoku, za kterým podle agentury APTN stojí skupina DarsSide. Ta má útočit ve stylu Robina Hooda. Údajně část svých výdělků věnuje charitě, zatímco se jejím cílem stávají velké a bohaté společnosti.

Skupina se dle svých slov nezaměřuje na nemocnice a pečovatelské domy, výukové a státní cíle. Aktivní je podle APTN od srpna loňského roku a nezaměřuje se na země bývalého východního bloku.

Související obsah

Prezident USA Joe Biden zveřejnil, že neexistují žádné důkazy o tom, že by za útokem bylo Rusko. Mají ale existovat důkazy o tom, že skupina Darkside sídlí v Rusku, podle něj má tak ruská vláda určitou odpovědnost se s nimi vypořádat.

Podle expertů by útok neměl mít výrazný vliv na cenu pohonných hmot v USA, i tak ale panují mezi řidiči obavy. Kvůli velkým nákupům proto některé čerpací stanice musely stanovit limity.

Kybernetický útok paralyzoval jedno z největších palivových potrubí v USA:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz