Zahraničí

Za ohromným kybernetickým útokem v USA je skupina DarkSide, problémy dál trvají

Za kybernetickým útokem, který paralyzoval jedno z největších palivových potrubí v USA, stojí skupina známá jako DarkSide. Provoz se zatím nedaří obnovit. Řidiči ve Spojených státech se obávají výrazného nárůstu cen a pohonné hmoty nakupují ve větším množství. Některé čerpací stanice proto například zavádí maximální nákup.

Colonial Pipeline uzavřela po pátečním kybernetickém útoku svůj rozvodný systém, společnost zprostředkovává 45 % dodávek paliva na východní pobřeží USA. Dodávky se zatím nepodařilo obnovit, mluvčí uvedla, že by měly být obnoveny koncem pracovního týdne.

Společnost se stala terčem ransomwarového útoku, za kterým podle agentury APTN stojí skupina DarsSide. Ta má útočit ve stylu Robina Hooda. Údajně část svých výdělků věnuje charitě, zatímco se jejím cílem stávají velké a bohaté společnosti.

Skupina se dle svých slov nezaměřuje na nemocnice a pečovatelské domy, výukové a státní cíle. Aktivní je podle APTN od srpna loňského roku a nezaměřuje se na země bývalého východního bloku.

Související obsah

Prezident USA Joe Biden zveřejnil, že neexistují žádné důkazy o tom, že by za útokem bylo Rusko. Mají ale existovat důkazy o tom, že skupina Darkside sídlí v Rusku, podle něj má tak ruská vláda určitou odpovědnost se s nimi vypořádat.

Podle expertů by útok neměl mít výrazný vliv na cenu pohonných hmot v USA, i tak ale panují mezi řidiči obavy. Kvůli velkým nákupům proto některé čerpací stanice musely stanovit limity.

Kybernetický útok paralyzoval jedno z největších palivových potrubí v USA:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz