Domácí

Česko zasáhly velmi silné bouřky, ČHMÚ upřesnil výstrahy! MAPY SRÁŽEK

Do Česka dorazily se studenou frontou vydatné srážky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu odpoledne a poté večer upřesnil výstrahy, kromě deště varuje také před povodněmi a silnými bouřkami. V oblasti Jeseníků se vyskytla velmi silná bouřka, kterou doprovázel přívalový déšť a krupobití. Večer se velmi silná bouřka zformovala také v okolí Bohumína.

Večer meteorologové informovali, že v Bohumíně a okolí může spadnout během 30 minut až 40 milimetrů srážek. Výstraha platí do středečních 23:30 a kromě Bohumína se týká také Hlučína, Kravař, Opavy, Orlové a Ostravy.

ČHMÚ odpoledne vyhlásil výstrahu před velmi silnými bouřkami s přívalovými srážkami, jedná se o varování s vysokým stupněm nebezpečí. Výstraha byla platná pro Jesenicko, odvolána byla ve 20:00.

"V oblasti Jeseníků se vytvořila velmi silná bouřka s přívalovými srážkami s úhrnem kolem 40 mm za 30 minut doprovázená také kroupami. Bouřka bude postupovat jen zvolna k severozápadu," informuje ústav.

Současně meteorologové varují před silnými bouřkami, výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí v částech Středočeského kraje (Čáslav, Kolín, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Nymburk, Poděbrady), Ústeckého kraje (Děčín, Rumburk, Varnsdorf), pro celý Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, části Olomouckého kraje (Hranice, Konice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh), Zlínského kraje (Bystřice pod Hostýnem, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín) a celý Moravskoslezský kraj. Varování je platné do 22:00.

Aktuální situaci v Česku můžete sledovat v on-line reportáži:

  

ČHMÚ varuje také před příchodem vydatnějších srážek, které se budou objevovat zejména na jihozápadě republiky. Pro části Středočeského kraje (Dobříš, Hořovice, Příbram, Sedlčany), celý Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský a části Ústeckého kraje (Kadaň, Podbořany) byla vyhlášena výstraha před vydatným deštěm.

Výstraha před bouřkami:

Zdroj: ČHMÚ

Místy by podle meteorologů mohlo spadnout 30 milimetrů srážek během šesti hodin nebo 50 milimetrů během 24 hodin.

  

Potýkáte se s vydatnými srážkami? Stoupají u vás hladiny řek? Fotografie a videa můžete posílat na e-mail zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na facebooku.

Už ve středu ráno pršelo vydatně na jihu a západě republiky, četnější srážky se nevyhnuly ani středním Čechám nebo Praze.

Výstrahy před vydatným deštěm a povodněmi:

Zdroj: ČHMÚ

"Během dopoledne se v Jihočeském kraji srážkové úhrny pohybují až na 7 mm/h a za posledních šest hodin už ojediněle spadlo až 18 mm. Vydatné srážky budou přechodně slábnout během noci, hned ve čtvrtek ráno se ale opět vrátí a ustávat budou během odpoledne - do té doby může spadnout i přes 60 mm. Vzhledem k vydatným srážkám se v Jihočeském a Plzeňském kraji očekávají vzestupy hladin menších řek odvodňujících Novohradské hory a Šumavu," popsala meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah

Meteorologové předpokládají, že se budou kvůli vydatným srážkám zvedat hladiny řek. V částech Plzeňského kraje (Domažlice, Horšovský Týn, Stříbro, Tachov) a Libereckého kraje (Jilemnice, Tanvald) je od středečních 18:00 vyhlášena povodňová pohotovost.

  

Povodňová bdělost, což je výstraha s nízkým stupněm nebezpečí, pak začne platit v částech Středočeského, Plzeňského, Libereckého, Královéhradeckého, Jihočeského, Plzeňského, Ústeckého kraje a v celém Karlovarském kraji. Obě výstrahy platí až do odvolání.

    

Mapy srážek:

Se srážkami bychom měli počítat i v následujících dnech. "Také ve čtvrtek bude pršet na většině území - na jihozápadě i vydatně. Na severovýchodě se mohou ojediněle vyskytnout bouřky. Srážky budou ustávat během pátečního odpoledne od jihozápadu. S občasnými přeháňkami musíme počítat také na víkend," doplnila Honsová.

Předpověď počasí na středu najdete zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz