Domácí

VIDEO: Jeskyňáři v Moravském krasu objevili rozlehlý dóm plný krápníků

VIDEO: Jeskyňáři v Moravském krasu objevili rozlehlý dóm plný krápníků
Zdroj: Mediafax

Jeskyňářům se v Moravském krasu podařil unikátní objev. Našli rozlehlý dóm, který má rozměry asi 30krát 30 metrů a bohatou krápníkovou výzdobu. Veřejnost se do něj ale zřejmě nepodívá, samotným jeskyňářům cesta k němu trvala dva roky.

Po dvou letech se jeskyňáři ze základní organizace Myotis České speleologické společnosti dostali k jedinečnému objevu. V hloubce pouhých 40 metrů pod povrchem nalezli rozlehlý dóm plný krápníků. 

Práce jeskyňářů začala již v březnu 2019. Šlo o náročnou práci, kterou komplikovalo hlavně přítomné bahno. Nově objevený dóm se nachází v oblasti Ševčíkova závrtu u obce Vilémovice na Blanensku.

Lidé se do něj ale zřejmě nepodívají, oblast je totiž velmi špatně přístupná. "Velkou překážkou je sifon. Při deštivém období v něm voda nastoupá během jednoho týdne o tři metry. Je to stále jediný přístup a musí se odčerpávat téměř každou akci," popsal Jan Flek ze základní organizace Myotis České speleologické společnosti.

Související obsah

Samotný nález proběhl již v září 2020. "Se zveřejněním se čekalo až na vytvoření map jeskyně," vysvětlil Antonín Tůma z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Práce v jeskyni je velmi náročná. Podívejte se, co jeskyňáři v Moravském krasu uviděli:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz