Domácí

Developer nabídl klidné obci nové domy, celou vesnici tím rozhádal

Zájem o bydlení stále roste, ale výstavba nových domů často naráží na odpor místních obyvatel. V Podolí u Brna chce developer postavit téměř stovku domů. Obyvatelé se ale rozdělili na dva tábory - jedni výstavbu odmítají, druzí ji schvalují. Někteří proto žádají referendum.

Podolí má být podle plánů developera jednou z nejrychleji rostoucích obcí v republice. Vesnička ležící těsně u hranic Brna by se měla na několik let změnit ve staveniště 95 nových domů. Velkolepý plán má ale jeden háček – odpor některých obyvatel.

"Připadá mí, že to je na naši vesnici moc," zní jeden z názorů. "Obec na to není připravená, máme plnou kapacitu školy, školky," vadí dalšímu z místních. "Všichni se tady známe a přijdou cizí, už je toho dost," přidává se další.

Projekt počítá s výstavbou rodinných domů na deseti hektarech. Obec má aktuálně necelých 1300 obyvatel, takže jejich počet by jednorázově vzrostl zhruba o čtvrtinu.

Související obsah

Petice ukázala, že obec se názorově rozdělila na polovinu. Zatímco kritici chtějí zachovat její poklidný vesnický ráz, podporovatelé výstavby počítají přínosy do obecní kasy. "Čemu se bránit? Podolí bude větší, bude mít větší rozpočet," zní z úst některých obyvatel.

Jedním z nejaktivnějších podporovatelů budovatelského plánu je právě starosta. "Musí to být výhodné pro obě strany," myslí si Vítězslav Eliáš. S kritiky ale zatím společnou řeč nenašel. Odpůrcům vadí, že takovou výstavbu neumožňuje územní plán, který počítá s 48 domy na tomto místě.

Developer tvrdí, že menší projekt se mu finančně nevyplatí a pokud padne plán na 95 domů, z dohody chce vycouvat. "Pokud máme splnit všechny podmínky, 95 domů je minimum," potvrzuje jednatel společnosti Adam Adday.

Kritici žádají obecní referendum, ale starosta je proti. Hlas lidu mu totiž před lety zhatil jiný vizionářský projekt. Ve vesnici chtěl postavit kasíno.

Starosta tehdy dokonce zorganizoval poznávací zájezd do mikulovské herny, ale referendum stejně prohrál. Tentokrát stejnou chybu opakovat nechce a smlouvu o výstavbě nechá posvětit jen zastupitelstvem. 

lud, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz