Zahraničí

Čína slaví ohromný úspěch! Její modul úspěšně dosedl na povrch Marsu

Povrch Marsu je zase o něco živější. Číně se podařilo na planetě úspěšně přistát se svým roverem. Ten nyní stráví ještě několik dní v přistávacím modulu kvůli diagnostice, až poté se vydá na svou cestu do mrazivé části Marsu známé jako Utopia Planitia.

Čínský vesmírný modul přistál na povrchu Marsu v sobotu v 1:18 našeho času, uvádí agentura APTN s odkazem na čínskou státní televizi. Jedná se o první přistávací modul čínského vesmírného programu, který se bude prohánět po povrchu Rudé planety.

Zatím ale vesmírné vozítko zůstane několik dní v modulu, inženýři musí nejdříve provést diagnostiku, než se vydají na průzkum ledové oblasti Marsu, kterou známe jako Utopia Planitia.

Rover s označením Zhurong přistával pomocí padáků, stejně jako Perseverance společnosti NASA těsně před přistáním brzdil pomocí raket. Dosednout se čínskému týmu podařilo méně než 40 kilometrů od cílové oblasti.

Související obsah

Zhurong by měl po diagnostice sjet z rampy a začít s výzkumem povrchu planety, kde bude hledat známky ledu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz