Zajímavosti

Vědci objevili nový druh dinosaura. Díky hřebenu na hlavě uměl "mluvit"

Vědci objevili nový druh dinosaura. Díky hřebenu na hlavě uměl "mluvit"
Zdroj: Profimedia

Mexičtí vědci se pochlubili objevem zcela nového druhu býložravého dinosaura. Zvíře se vyznačovalo dlouhým hřebenem na hlavě, který zároveň sloužil jako jakási trumpeta. Díky tomu mohl ještěr "mluvit."

Exemplář, který experti z Mexika v průběhu několika let zdokumentovali, je starý asi 72 až 73 milionů let. Zvíře, které se vyznačuje velkým hřebenem na hlavě, dostalo jméno Tlatolophus galorum.

Paleontologové uvedli, že tvar hřebene na dinosaurově hlavě připomíná znak, kteří dávnověcí obyvatelé střední Ameriky používali pro vědění nebo komunikaci.

Související obsah

Průzkum začal podle portálu Deutsche Welle v roce 2013 a podíleli se na něm odborníci z mexického Národního institutu antropologie a historie (INAH) a z Národní autonomní univerzity Mexika (UNAM). Jako první badatelé odkryli v mexickém státě Coahuila ocas vyhynulého zvířete.

"Když jsme ho objevili, tak jsme dál kopali v místě, kde ležel. A ke svému překvapení jsme začali nacházet další kosti - třeba stehenní nebo lopatku," uvedl jeden z vědců, Alejandro Ramírez. Podle INAH je v Mexiku podobný nález výjimečný, pozůstatky prehistorického zvířete se totiž zachovaly nadmíru dobře.

"Před 72 nebo 73 miliony let musel tento obří býložravý dinosaurus zahynout v mase vody, která byla plná usazenin. Jeho tělo tak rychle překryla zemina a zachovalo se tak v průběhu věků," uvedl mexický institut v prohlášení.

Podle vědců měl tento dinosaurus uši, které dokázaly zachytit i nízkofrekvenční zvuky, a musel tak "být mírumilovný, ale upovídaný."

Podle rakouského portálu Krone byl hřeben na dinosaurově hlavě dlouhý 132 centimetrů a byl spojený s dýchacím ústrojím, takže fungoval jako jakási vestavěná trumpeta. A tlatolophus díky tomu mohl hlasitě troubit - a odhánět tak dravce nebo naopak lákat partnery k páření.

Loni se v Londýně dražila jedna z nejzachovalejších dinosauřích koster. Pusťte si reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz