Domácí

Lidi na Vysočině vyděsil přírodní úkaz, připomínal tornádo

Prudké víkendové bouřky, které se prohnaly Českou republikou, provázelo také silné krupobití. Nad Jihlavskem se dokonce objevila takzvaná tromba, což je silný větrný vír podobný tornádu.

Obyvatele Malého Beranova na Jihlavsku o víkendu vyděsila tromba, tedy větrný vír, který je velmi podobný tornádu. „Byli jsme na zahrádce, pak zahřměl hrom a během pěti minut tady byly kroupy a úplně bílo,“ popsala obyvatelka Malého Beranova.

Přírodní úkaz byl k vidění nad vesnicí zhruba dvě minuty. Podle odborníku jde v toto roční období o ojedinělý jev. "Jednalo se o trombu, která ve svých znacích připomíná tornádo, nicméně se nedotkne zemského povrchu a také není tak silná,“ vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah


V Dolní Rovni – Komárově na Pardubicku zase během bouřky udeřil blesk do rodinné domu. Nikomu se naštěstí nic nestal, ale zničená je střecha a veškerá elektro-instalace v domě. Škoda je přes 100 tisíc korun.


Vydatný déšť a místy i prudké přeháňky a bouřky se mohou podle předpovědí meteorologů objevovat po celé republice, a to až do víkendu. Do úterý navíc platí pro východ republiky i výstraha před povodněmi.

Vydatné deště v posledních dnech potrápily také východ republiky, kde déšť neustal ani v pondělí. Tamní situaci celý den sledoval reportér TV Nova Radim Bánovský:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz