Domácí

Tučná pokuta: Z bioplynky u Znojma kvůli nedbalosti vytekl kal a odpad

Tučná pokuta: Z bioplynky u Znojma kvůli nedbalosti vytekl kal a odpad
Zdroj: TN.cz

Jako výrazné ohrožení životního prostředí označila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) únik kalů a odpadních vod z bioplynky na Znojemsku. Pokuta se vyšplhala do statisíců. Problémy s bioplynkou se objevily již dříve.

Vážným případem úniků závadných látek se zabývala ČIŽP na Znojemsku, kde firma ZUCCA provozuje bioplynovou stanici. "Při svých kontrolách v době od srpna do října roku 2019 Česká inspekce životního prostředí zaznamenala opakovaná významná pochybení, která výrazně ohrožují životní prostředí," uvedl mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka.


Podle inspekce byl nejhorším prohřeškem únik velkého množství kalů z fermentorů způsobený nedbalostí provozovatele. K tomu se ještě připočítaly další časté přestupky, a to včetně dlouhodobého neplnění uloženého opatření k nápravě.

Z bioplynky unikly závadné látky:


Inspekce napřed firmě dala pokutu 900 tisíc korun, tu pak ministerstvo snížilo na 600 tisíc korun. Rozhodnutí nabylo pravomoci letos v květnu, inspekce o rozhodnutí informovala v pondělí.


"Uvedená pokuta v sobě zahrnula i neprovozování kontrolního systému a prohřešek neohlášení havárie, kdy 3. října 2019 došlo k úniku fermentačních kalů a digestátu (zbytek po fermentačním procesu vznikající anaerobní fermentací při výrobě bioplynu) na plochu 150 metrů čtverečných," dodal Ovečka.

Související obsah


Není to poprvé, co inspektoři do bioplynky zavítali. Již dříve zjistili, že unikají "výluhy z odpadního ovoce a zeleniny, úniky silážních šťáv a tekuté složky z odpadu ze zpracování brambor a vinných hroznů, stejně jako fugátu (tekutý produkt vyhnívacího procesu) a fermentačních kalů". Od roku 2016 tak společnosti ČIŽP uložila pokuty za 900 tisíc korun.
 

ČIŽP začala prošetřovat znečištění potoka ve Skalici nad Svitavou. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudy Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, rovněž člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz