Domácí

Děti brečely a rodiče zuřili kvůli přijímačkám. Cermat řekl, jestli byly v pořádku

Děti brečely a rodiče zuřili kvůli přijímačkám. Cermat řekl, jestli byly v pořádku
Zdroj: TV Nova

Cermat ve středu zveřejnil výsledky letošních přijímacích zkoušek na střední školy. Deváťáci si hodně stěžovali hlavně na testy z matematiky. Podle Cermatu a komise ministerstva školství ale byly v pořádku.

Jednotné přijímací zkoušky se letos konaly 3. až 6. května. Problematický byl hlavně test z matematiky. Test byl prý příliš těžký a na Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) se za to valila nekompromisní kritika. Podle naštvaných rodičů tvůrci zadání příliš nezohlednili, že děti se prakticky rok učily jen dálkově.

Ministerstvo školství proto nechalo testy před zpřístupněním výsledků školám prověřit odbornou kontrolou validační komise Cermatu a nezávislé odborné komise ministerstva.

Související obsah

"V rámci expertního posouzení tyto komise konstatovaly, že všechny úlohy i testy jako jednotlivé celky odpovídají obsahu i formě Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání, jsou konstrukčně v pořádku a svou náročností odpovídají požadavkům kladeným na uchazeče podle školského zákona," uvedl nyní Cermat.

Údajná obtížnost se podle centra neprojevila ani na výsledcích žáků. "Výsledky uchazečů jsou srovnatelné s výsledky jednotné přijímací zkoušky v předchozích letech, a to jak v českém jazyce a literatuře, tak v matematice. Tato skutečnost platí i pro v médiích často zmiňované konstrukční úlohy z matematiky," uvedl Cermat. 

Související obsah

K jednotné přijímací zkoušce se v letošním roce přihlásilo téměř 84 tisíc uchazečů. Studenti dosáhli v testech průměrného procentního skóru 57,9 % z českého jazyka a 43,2 % z matematiky. Nejlepší výsledky měli v průměru na čtyřletých gymnáziích, a to 71,9 % v češtině a 58,7 % u matematiky. Na učilištích získali průměrně z češtiny 45,8 % bodů a z matematiky 31,8 %.

Podívejte se, jak letos probíhaly přijímací zkoušky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz