Domácí

Sbírka mincí nalezených v kufru v Praze nakonec vydělala 58 milionů!

Na neuvěřitelných 58 milionů korun si přišli majitelé vzácné sbírky mincí, kteří o pohádkovém dědictví původně vůbec nevěděli. Poklad v odřeném kufru našly úřednice před dvěma lety v jednom z pražských bytů.

Celkem 1500 mincí, některé z nich i tisíc let staré. Úřednicím, které přišly vyklízet byt po zemřelém bez známých dědiců, to málem vyrazilo dech. " Bylo to překvapení, takovéto případy jsou výjimečné," řekla mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Michaela Tesařová.


"Ten pán žil takovým asociálním způsobem života. S nikým se nestýkal a ve skříni a v psacím stole měl mince za několik desítek milionů korun," řekl numismatik Tomáš Smělý, který sbírku mincí zkoumal.


O pokladu tak nikdo nevěděl. Mince na chvíli skončily v Národním muzeu, dědicové se ale nakonec přihlásili a teď je rozprodali v aukci. Za nejdražší minci její nový majitel dal téměř sedm milionů korun.

Související obsah


A třeba tolar Ferdinanda III. Habsburského vyražený v Jáchymově se prodal za necelé tři miliony korun. Původního majitele sbírky přitom vyšel na 166 korun. To se ví díky jeho dochovanému deníku, kde si zaznamenal všechny nákupy. Více se o trojici vzácných tolarů Ferdinanda III. dozvíte v tomto článku na TN.cz.


Za celou sbírku si teď jeho dědicové vydělali skoro 60 milionů korun. Co s pohádkovým jměním udělali, ale můžeme jen hádat.


Podle deníku ve sbírce původně byly i zlaté mince, ty se ale ztratily. Jinak by její cena byla ještě mnohem vyšší.
 

Lucie Hlubučková, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz