Domácí

Otcovská se má prodloužit na dva týdny. SPOČÍTEJTE SI výši podpory

Otcovská se má prodloužit na dva týdny. SPOČÍTEJTE SI výši podpory
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Otcovská dovolená se v Česku prodlouží. O změnách, které nařizuje směrnice EU, informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). V zemi využilo tuto podporu, která se platí z nemocenského pojištění, 150 tisíc mužů. Spočítejte si výši otcovské na kalkulačce.

Nejpozději do srpna roku 2022 by se měla prodloužit otcovská dovolená. Změny nařizuje směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem. "Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).


Podle nařízení by placená otcovská v Evropské unii neměla být kratší než 10 dní. Resort tak uvažuje o prodloužení otcovské na dva týdny z původních sedmi dní. I nadále by se vyplácelo 70 % základu příjmu z nemocenského pojištění.


Spočítejte si výši otcovské:


Od zavedení otcovské dovolené v České republice, tedy od února roku 2018, sedmidenní volno využili muži u více než dvou pětin narozených dětí. Vybráno bylo 150 tisíc otcovských dovolených a stát za ně vydal od zavedení do konce letošního března 831 milionů korun.


Informace jsou patrné ze zpráv ministerstva práce a sociálních věcí, údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a Českého statistického úřadu (ČSÚ). "Za rok 2020 je poměr čerpání otcovské k počtu narozených dětí 42 %,“ sdělila Maláčová.

 

Související obsah

 
Termín otcovské dovolené si každý otec volí sám, musí to však být do šesti týdnů od dne narození miminka. V současné době ji lze čerpat maximálně sedm dní. Je nutné si u této podpory platit nemocenské pojištění (za zaměstnance jej platí zaměstnavatel, živnostníci si jej platí sami).


Je také potřeba, aby byl otec dítěte zapsán v jeho rodném listu. Rodiče spolu ale nemusí být sezdáni. "Kromě otců může mít nárok na otcovskou také pojištěnec (muž nebo žena) pečující o dítě, které převzal do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, pokud dítě ke dni převzetí do péče nedosáhlo sedm let věku,“ uvádí Česká správa sociálního zabezpečení. 

Dlužníků alimentů v Česku přibývá. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz