Zahraničí

Znelíbil se Lukašenkovi, k jeho letadlu přiletěla stíhačka a na zemi jej hned zatkli

Běloruského opozičního novináře zatkly běloruské úřady v neděli krátce poté, co v letadle společnosti Ryanair, kterým cestoval, byla nahlášená bomba. To bylo přesměrováno na letiště v Minsku, kam jej doprovodila běloruská stíhačka. Na palubu nasedlo 123 cestujících.

Raman Pratasevič, který je kritický vůči běloruskému režimu, skončil ve vězení. Cestoval letadlem z řeckých Atén do litevského Vilniusu, když byla najednou na palubě anonymně nahlášená bomba. Informaci přineslo rádio Svobodná Evropa.


Podle běloruského státního portálu RTV tamní ozbrojené síly k dopravnímu letadlu vyslaly stíhačku, která civilní let doprovodila na letiště v hlavním běloruském městě Minsk. To bylo přitom dál než cílová destinace, jak vyplývá z trasy letu zobrazené níže. Příkaz ke změně trasy vydal přímo běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Na palubě letadla bylo podle představitelů minského letiště 123 cestujících.

Trasa letadla s Pratasevičem:
 

K incidentu se také vyjádřila běloruská armáda. Ta dostala informaci o civilním letadle s možnou hrozbou na palubě. "Poté, co se kapitán civilního letadla rozhodl přistát na náhradním letišti a otočil letadlo na Minsk, byl nařízen start letounu Mig-29 z letiště Baranavičy. Posádka letounu dostala za úkol kontrolu a případné poskytnutí pomoci civilnímu letadlu k bezpečnému přistání v Minsku," popsal náčelník běloruského generálního štábu Andrej Gurtsevič.


Podle kritiků režimu ale o žádnou bombu nešlo. "Lukašenkův režim letadlo unesl. Bombu na palubě nejspíše nahlásili jeho agenti a donutili tak letadlo přistát," napsala na twitter novinářka Hana Ljubaková. Podle ní a dalších zdrojů hrozí Pratasevičovi v Bělorusku trest smrti. Již loni jej běloruské úřady podezřívaly z organizování veřejných nepokojů, narušování pořádku a navádění k nenávisti. Běloruské tajné služby jej také přidaly na seznam teroristů.

Pratasevič loni v srpnu informoval o prezidentských volbách. Po opětovném zvolení Lukašenka se v zemi rozhořely protesty, na 30 tisíc lidí bylo zadrženo, podle rádia Svobodná Evropa nechaly úřady některé zadržené bít a mučit.

Související obsah


"Máme znepokojující zprávy o vynuceném přistání letadla Ryanairu z Atén do Vilniusu v Minsku. Pracujeme s mezinárodními partnery, abychom zajistili bezpečnou cestu zpátky do Vilniusu pro všechny pasažéry," uvedl na twitteru litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis.

K incidentu se pro TN.cz vyjádřila také společnost Ryanair. "Posádka letu společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu byla informována běloruským řízením letového provozu o potenciální bezpečnostní hrozbě na palubě a byla instruována k přesměrování letu k nejbližšímu letišti, tedy do Minsku. Letadlo bezpečně přistálo a pasažéři vystoupili, zatímco bylo letadlo podrobeno bezpečnostní prohlídce tamních úřadů. Nic nežádoucího nebylo nalezeno a úřady daly letadlu povolení k odletu asi po pěti hodinách na minském letišti. Ryanair o všem informoval odpovědné národní a evropské bezpečnostní agentury. Omlouváme se všem pasažérům za toto politováníhodné zpoždění, které nebylo v moci Ryanairu ovlivnit," zní prohlášení.

Letadlo z Běloruska mělo odletět kolem šesté večer středoevropského času (SEČ), nakonec ve Vilniusu po 40minutovém letu přistálo ve tři čtvrtě na devět v noci SEČ.

Letadlo je registrováno v Polsku u dceřinné společnosti Ryanairu. "Požádal jsem předsedu Evropské rady o rozšíření její zítřejší agendy a o projednání okamžitých sankcí proti Lukašenkovu režimu. Únos civilního letadla je bezprecedentní akt státního terorismu. To nelze beztrestně tolerovat," sdělil na sociálních sítích polský předseda vlády Mateusz Morawiecki.

"Je zcela nepřijatelné přinutit let Ryanairu přistát v Minsku. VŠICHNI pasažéři musí okamžitě pokračovat v jejich cestě do Vilniusu a musí být zajištěna jejich bezpečnost. Veškeré porušení pravidel mezinárodní letecké dopravy musí nést následky," požaduje předsedkyně Evropské komise Uršula von der Leyenová.


 

Podívejte se na reportáž TV Nova o loňských protestech v Bělorusku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz