Domácí

Oblohu ozáří květinový superměsíc! Krvavý ale v Česku nebude

Oblohu ozáří květinový superměsíc! Krvavý ale v Česku nebude
Zdroj: Profimedia

Jeden superúplněk letošního roku už máme za sebou, druhý nás čeká 26. května. Nejblíže se k zemi Měsíc dostane ve středu brzy ráno. Absolutní úplněk ale nastane až ve chvíli, kdy bude Měsíc pod obzorem, stejně je tomu pak s úplným zatměním, kterého se dočkají zejména pozorovatelé v Oceánii. Právě během zatmění se Měsíci přezdívá krvavý. Češi si ale i bez zatmění budou moci vychutnat zajímavou podívanou.

Ve středu v 3:53 nastane uhlově největší úplněk letošního roku, bude se tedy jednat o takzvaný superúplněk. Měsíc nám bude připadat větší než obvykle. Jedná se o letošní druhý superúplněk, ten první byl o 85 kilometrů dále.

Samotný úplněk ale připadá až na středeční odpoledne, nastane ve 13:15. Velký Měsíc tak bude možné pozorovat i ve středu večer.

Hovoří se také o tom, že květnový superúplněk bude krvavý. Ani to se ale bohužel Česka netýká. O krvavém měsíci se totiž hovoří kvůli zatmění, které pro pozorovatele z Česka také nastane ve chvíli, kdy bude Měsíc pod obzorem.

"Během úplného zatmění Měsíc prostupuje zemským stínem, a protože na něj zároveň dopadají slabé pozemské červánky lámané zemskou atmosférou do vnitřku zemského stínu, Měsíc chytne nezvyklé načervenalé zabarvení," vysvětlil astronom Petr Horálek důvod, proč se Měsíci při zatmění přezdívá krvavý.

Související obsah

Celá událost potrvá přibližně jen 14 a půl minuty, užijí si ho lidé zejména v Oceánii, na západě USA, kde bude velmi nízko nad obzorem, nebo na východě Asie. U nás se krvavého superměsíce dočkáme až v roce 2051.

V souvislosti s květnovým úplňkem se také hovoří o takzvaném květinovém úplňku, neboť nastává v období rozkvetlé fauny.

Magické záběry! Podivejte se na dubnový superúplněk:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí učinilo velmi neobvyklý krok a zveřejnilo informaci, že Putinova vláda plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy proruského politika. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz