Zahraničí

Obětí pádu kabiny v Itálii je i batole. Lanovky od stejné firmy jezdí i v ČR

Obětí pádu kabiny v Itálii je i batole. Lanovky od stejné firmy jezdí i v ČR
Zdroj: Profimedia

Za tragédii, která se o víkendu odehrála v severní Itálii, mohla pravděpodobně technická chyba. Kabina lanovky podle šéfa záchranné služby spadla poté, co selhala nouzová brzda a prasklo lano. Mezi obětmi jsou například mladí snoubenci nebo rodina z Izraele. Ta při nehodě přišla hned o pět členů, mezi nimi bylo i dvouleté dítě.

Celkem 14 lidí zemřelo v neděli v západních Alpách na hoře Mottarone poté, co se utrhla kabina lanovky a zřítila se na zem. Italskému deníku la Repubblica se podařilo zjistit identitu některých obětí. Tragédie postihla například rodinu Biranových, která je původem z Izraele. O život přišli mladí manželé Amit a Tal, jejich dvouletý syn a Taliny prarodiče.

Jejich druhý (pětiletý) syn je jediným přeživším pádu kabiny. Skončil v turínské nemocnici s vážnými zraněnými. Amit a Tal žili se svými dětmi v Lombardii, kde 30letý muž studoval medicínu a pracoval jako ostraha v židovské škole.

"Dobře ho znám, mluvil jsem s ním minulý pátek. Řekl mi, že se rozhodl jet na výlet s dětmi a prarodiči, kteří přijeli z Izraele," prozradil izraelskému rozhlasu Army Radio šéf židovské komunity v Milánu Milo Hatzbani.

Související obsah

Pád kabiny změnil také osud mladého italského páru, 29letého Alessandra a 27leté Silvie. Oba snoubenci při havárii zemřeli. O život přišli také partneři Angelo a Roberta. Na Mottarone slavili Robertiny 40. narozeniny. Těsně před smrtí žena poslala svou poslední textovou zprávu sestře, která zněla: "Jedeme lanovkou nahoru".

Nehoda si vyžádala také smrt devítiletého dítěte, které zemřelo po převozu do nemocnice. Stalo se tak čtrnáctou obětí.

Za tragédií stojí pravděpodobně technická chyba

Italské úřady zahájily vyšetřování. Případ byl zatím klasifikován jako zabití z nedbalosti. Vyšetřovatelé si vyžádali dokumentaci od provozovatele lanovky, kterým je firma Ferrovie del Mottarone. Její právník uvedl, že údržba a technické kontroly byly prováděny pravidelně.

Související obsah

Záhy po nehodě byly odhaleny dva technické problémy, tvrdí šéf alpské záchranné služby Matteo Gasparini. Podle něj prasklo lano a selhala nouzová brzda. "Ostatní lana jsou neporušená. Je ale příšli brzy na to, abychom řekli, co se z technického hlediska stalo," uvedl policejní velitel Giorgio Santacroce.

Lanovky od stejného výrobce jezdí i v Česku

Za údržbu lanovky je zodpovědný také její výrobce, jihotyrolská firma Leitner, která je světovým lídrem v tomto odvětví. Její lanovky jezdí kromě Itálie v Norsku, Švédsku, Francii, Německu, Slovensku, Polsku, Rakousku, Turecku, Arménii, Řecku, dokonce i v Iráku.

I Česko za řadu svých lanovek vděčí společnosti Leitner. Díky jejím technologiím jezdí lanovka z Pece nad Sněžkou na Sněžku, z Malé Morávky na Kopřivnou, ze Pstruží na Plešivec, ze Špindlerova Mlýna na Pláň nebo v Janských Lázních (Hofmanky Express).

Související obsah

Podle firmy byla poslední magnetoskopická kontrola lana lanovky na Mottarone provedena v listopadu minulého roku. "Výsledky neodhalily žádné kritické problémy. Generální údržba, která zahrnuje opravu celého systému od kabin po navijáky a elektrická zařízení, proběhla v srpnu 2016," citoval deník Alto Adige prezidenta společnosti Antona Seebera.

Leitner provádí testy lan každý rok, společnost Ferrovie del Mottarone má na starosti denní a týdenní provozní kontroly.

Více o tragédii v italských Alpách se dozvíte v nedělní reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2006 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2006 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Píše se na Deník.cz