Domácí

Chlapec spolykal fazole a zemřel, před soudem stanul ošetřující primář

Chlapec spolykal fazole a zemřel, před soudem stanul ošetřující primář
Zdroj: Profimedia

Okresní soud v Domažlicích se v pondělí začal zabýval případem smrti patnáctiměsíčního chlapce, který zemřel poté, co snědl fazole a v nemocnici mu byl vypláchnut žaludek. Obžaloba z jeho smrti viní primáře pediatrického oddělení Františka Zahálku. Ten svou vinu popírá.

Rodiče přijeli minulý rok v březnu s malým chlapcem do Domažlické nemocnice, protože dítě spolykalo syrové fazole. Ordinující lékař měl následně u chlapce nařídit výplach žaludku, dítě však po pár hodinách zemřelo.


Podle obžaloby měl primář chlapce nechat okamžitě převézt na specializované oddělení, kde by batoleti fazole ze žaludku odstranili. Doktor údajně nenařídil sledování základních životních funkcí dítěte ani zvýšený dohled nad ním. Po několika hodinách u pacienta došlo k zástavě srdce a dechu, informuje Domažlický deník.

Související obsah


68letý Zahálka však v pondělí před domažlickým soudem svou vinnu striktně popřel. "Cítím se nevinen. Použil jsem správné medicínský postup," řekl lékař.

Doktor navíc vypověděl, že než matka s dítětem přijela, kontaktoval pražské Toxikologické informační středisko a doptával se na doporučený postup. Tam mu měli údajně sdělit, že fazole musejí okamžitě z žaludku pryč, ale přesné kroky nikoliv. "Výplach žaludku, což běžně provádíme u otrav dětí, by situaci nevyřešilo. V tomto případě by metoda nebyla účinná," bránil se před soudem lékař.

Související obsah


Malý chlapec po zákroku vyzvracel deset fazolí a byla mu zavedena kanyla. Zahálka tak považoval proceduru za ukončenou. "Matka byla poučena, že musí u dítěte sedět a monitorovat jeho stav. Okamžitě nám má jakoukoliv změnu jeho stavu oznámit," dodal František Zahálka.


Chlapeček ale po pár hodinách od zákroku utrpěl srdeční zástavu a lékařům se ho už nepodařilo zachránit. Podle zmocněnce rodiny mělo jít o vytoužené dítě. Rodiče nyní žádají několikamilionové odškodnění.

Poplach kvůli kyslíku. Do nemocnice v Domažlicích ho dovážely sanitky. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz