Domácí

Ministr se opřel do novinářů, pak z konference utekl. Nahradí ho Vojtěch

Premiér Andrej Babiš po jednání v Bruselu oznámil, že ministr zdravotnictví ve své funkci končí. Arenberger čelí vlně kritiky zejména kvůli povinnému majetkovému přiznání, kde se objevila řada nesrovnalostí. Prezident již s nominací Vojtěcha vyslovil souhlas.

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání na summitu zemí EU oznámil, že současný ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) ve funkci skončí. Na jeho pozici by se měl vrátit Adam Vojtěch (za ANO).

"Adam Vojtěch v září, pokud se pamatuji, se rozhodl po té covidové zátěži, že odejde. Mě to mrzelo, protože si myslím, že byl velmi dobrý ministr. Teď jsme se domluvili, že nastoupí a bude ve funkci ministra až do rezignace, demise této vlády," potvrdil Babiš na tiskové konferenci.

Na vyjádření Andreje Babiše se můžete podívat ZDE: 

"V tuto chvíli to nemohu potvrdit," reagoval Adam Vojtěch na dotaz TV Nova, zda se vrátí do funkce.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger se na tiskové konferenci obhajoval, že udělal jedinou chybu, kterou je majetkové přiznání. Je přesvědčen, že změna na postu ministra zdravotnictví nebude mít vliv na další boj s koronavirem.

Petr Arenberger čelil hned několika skandálům, podívejte se na jejich přehled:

Během svého projevu si postěžoval na to, že byl v posledních týdnech mediálně lynčován. Opřel se do části novinářů kvůli tomu, že dle jeho slov šíří nepravdu. Podle něj se kvůli zveřejňovaným kauzám dostala pod tlak i jeho rodina, což mu nepřijde vhodné, i když s tím dle jeho slov počítal.

Na závěr poděkoval zdravotníkům, pacientům, kolegům a dalším, bez možnosti dotazů spěšně z tiskové konference odešel.

Prezident již vyslovil souhlas s nominací Vojtěcha, ve středu podepíše jmenovací dekret, odpoledne by pak měl být podle mluvčího prezidenta Adam Vojtěch uveden do úřadu ministra zdravotnictví.

Premiér na odpolední tiskové konferenci nevyloučil, že se Arenberger vrátí na post ředitele nemocnice, na ministerstvu podle Babiše ale nadále působit nebude.

Související obsah

Podle části opozice jedná vláda chaoticky. Na změny reagoval například předseda STAN Vít Rakušan: "Návrat Adama Vojtěcha na post ministra zdravotnictví ukazuje ve vší nahotě vyprázdněnost a neschopnost této vlády. Tuhle agonii je třeba ukončit."

"Vláda chaosu překonává sebe sama. Ministr Arenberger odchází po sérii skandálů jen proto, aby se vrátil Adam Vojtěch, který je spojovaný s neprůhlednými zakázkami nákupů ochranných pomůcek. Pátá výměna ministra zdravotnictví během epidemie pouze podkopává důvěru lidí této země," zveřejnil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

O konci Petra Arenbergera ve funkci ministra zdravotnictví se hovořilo zejména v souvislosti s povinným majetkovým přiznáním, ve kterém se objevila celá řada nesrovnalostí. Také čelil kritice kvůli pronájmu své nemovitosti vinohradské nemocnici, ve které současně působil jako ředitel.

Na záznam tiskové konference Petra Arenbergera se podívejte ZDE:

  

Na tiskovou konferenci z loňského září, během které Adam Vojtěch oznámil svou rezignaci, se můžete podívat ZDE:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz