Domácí

Piráti chtějí centrum pro narkomany. Z parků by zmizely stříkačky, tvrdí

Piráti chtějí centrum pro narkomany. Z parků by zmizely stříkačky, tvrdí
Zdroj: Jindřich Kodíček

Přesunout narkomany z ulic nebo dětských hřišť do tzv. aplikačních míst. To si od svého návrhu slibuje pirátský poslanec Tomáš Vymazal. Má jít podle jeho slov o místa, kde by narkomani mohli užívat návykové látky pod dohledem zdravotníků. Podle webu Aktuálně.cz s tím ale ministerstvo zdravotnictví nesouhlasí.

Zkontrolovat drogu, jestli neobsahuje nebezpečné příměsi a pak i asistovat narkomanům při aplikaci návykové látky. Taková by mohla být práce zdravotníků v tzv. aplikačních místnostech, které v Česku navrhuje zřídit pirátský poslanec Tomáš Vymazal.

"Studie potvrzují, že tvrdá represe tento problém u části uživatelů nevyřeší, nedonutí je přestat návykové látky užívat. Jediné řešení je toto jednání dostat pod kontrolu, tedy přenést ho z veřejného prostoru pod odborné programy a jasně mu vyhradit prostor," řekl pro TN.cz poslanec Tomáš Vymazal (Piráti).

Aplikační místnosti by podle Vymazala měly sloužit především narkomanům, kteří přišli o rodinu, žijí na ulici a o léčbu nestojí nebo si ji nemohou dovolit. V centru by byli zdravotníci, kteří by drogu mohli zkontrolovat, zda neobsahuje nebezpečné příměsi.

Související obsah

"Benefitem našeho návrhu je větší bezpečnost a čistota veřejného prostoru, menší náklady na zdravotní péči, nižší zatížení policejních složek i úřadů, lepší dozor a šance na integraci uživatelů návykových látek zpět do běžné společnosti, což by opět ušetřilo peníze a zvýšilo kvalitu života nás všech i kvalitu veřejného prostoru," tvrdí Vymazal.

Podle webu Aktuálně.cz se záměrem nesouhlasí ministerstvo zdravotnictví. "Aplikační místnosti se zpravidla zavádí ve společnostech, kde existuje takzvaná otevřená drogová scéna. Tu Česká republika zase tak moc nemá. Aplikační místnosti s sebou nesou i negativa a nemyslím si, že je potřeba je tady zavádět," vysvětloval poslancům podle webu Aktuálně.cz vedoucí inspektorátu omamných a psychotropních látek na ministerstvu zdravotnictví Petr Novák.

Podle Vymazala podobný projekt funguje v řadě zemí. Jejich praxe pak ukazuje, že se zavedením aplikačních místností ubývá smrtelných předávkování a podle poslance také snížení počtu drogově závislých.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz