Domácí

Dominik Feri opustil TOP 09. Vyzvalo ho k tomu vedení strany

Předsednictvo TOP 09 se v pátek zabývalo kauzou Dominika Feriho, vedení strany ho vyzvalo, aby přerušil své členství, a to minimálně do doby, než budou všechna podezření řádně vyšetřena. Feri čelí nařčením z nevhodného sexuálního chování, požadavku strany vyhověl a TOP 09 opustil.

Dominik Feri už dříve oznámil rezignaci na poslanecký mandát poté, co weby Deník N a Alarm zveřejnily výpovědi studentek, které ho obviňují ze sexuálního obtěžování a násilí. Kauzu řešila v pátek také strana TOP 09, které je Feri členem.

"Informace o Dominiku Ferim, které se objevily v médiích, pokládáme za velmi závažné. Obvinění a jednání, které mu je připisováno, považujeme za neakceptovatelné nejenom pro veřejné činitele, ale také pro kohokoliv jiného," zveřejnila TOP 09 po jednání.

Předsednictvo vyjádřilo podporu všem, kteří mohli být obětí takového jednání. Doufá, že budou všechny případy co nejdříve vyšetřeny.

"Ve světle těchto skutečností vyzývá předsednictvo TOP 09 Dominika Feriho, aby své členství ve straně přerušil, a to minimálně do doby, než budou všechna podezření řádně vyšetřena," informoval mluvčí TOP 09 Vladan Vaněk.

Související obsah

Odpoledne pak Vaněk informoval o tom, že Feri stranu skutečně po výzvě předsednictva opustil.

"Před dvěma lety jsem čelil falešnému nařčení ze sexuálního násilí. Z těchto lživých nařčení pak vychází další pomluvy, kterým se člověk může jen těžko bránit. Nicméně lživá nařčení ze sexuálního násilí, která se objevují v posledních dnech, nejčastěji anonymně na sociálních sítích, a která se dotýkají nejenom mě, ale také mého okolí, zásadně odmítám," reagoval Feri krátce po zveřejnění článků. Bránit se nyní chce soudní cestou.

Na nařčení reagovala i předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová: "Chci zdůraznit, že jsem nikdy, ani v minulosti a ani nyní, nezlehčovala závažnost násilí jako takového, a zejména pak toho sexuálního. K této problematice jsem se již před delší dobou sešla se zástupkyněmi několika organizací a hovořila s nimi o tom, že je potřeba změnit trestní zákoník tak, aby lépe chránil oběti takových činů a aby jasně stanovil, že nelze mít intimní styk bez souhlasu obou zúčastněných. V této iniciativě chci pokračovat a dotáhnout ji do konce. To, co by mělo být samozřejmostí v mezilidském kontaktu, musí reflektovat i naše legislativa."

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz