Zajímavosti

Kde je nejlepší voda ke koupání? Nejlepší je Kypr, potěší i Chorvatsko

Kde je nejlepší voda ke koupání? Nejlepší je Kypr, potěší i Chorvatsko
Zdroj: Profimedia

Vynikající kvalitou vody se pyšní více než čtyři pětiny evropských pláží. Vyplývá to ze zjištění Evropské agentury pro životní prostředí (EEA). Pokud se chcete na letní dovolené koupat v čisté vodě, vyrazte například na Kypr nebo do Chorvatska.

Ze zhruba 22 tisíc pobřežních a vnitrozemských evropských lokalit mělo 82,8 % vynikající kvalitu vody, přičemž 92,6 % míst mělo alespoň přijatelnou kvalitu vhodnou ke koupání. Oproti roku 2019 se situace zlepšila, odborníci z EEA to připisují tomu, že v době pandemie koronaviru se na mnohých plážích situace nezjišťovala.


"Kvalita evropských vod zůstává po čtyřech dekádách opatření zaměřených na prevenci a snižování znečištění vysoká. Právní předpisy Evropské unie nejenže přispěly ke zvýšení celkové kvality vod, ale pomohly identifikovat oblasti, ve kterých bylo třeba zavést konkrétní opatření,“ uvedl ve zprávě výkonný ředitel EEA Hans Bruyninckx.

Kvalita vody v evropských zemích:

Na této interaktivní mapě se můžete podívat, jak kvalitní je voda na pláži či u jezera, kde se chcete koupat.
 


Podle odborníků se kvalita vod v Evropě stále zlepšuje. Dvě třetiny míst s dobrou jakostí vody se nachází na evropských pobřežích, pro zapálené plavce to může být ukazatelem, jak si vybrat tu nejlepší destinaci s čistou vodou. Asi jedna třetina oblastí s vodou vhodnou ke koupání se pak nacházela ve vnitrozemí.

Související obsah


Nejlépe dopadl Kypr, kde byla kvalita vody na všech místech výborná. Za ním se umístilo Rakousko (97,7 % míst mělo dobrou kvalitu), Řecko (97,1 %), Malta (96,6 %) a Chorvatsko (95,1 %).


Dobrá kvalita je také v Německu (89,9 %), Itálii (88,6 %) nebo ve Španělsku (88,5 %). Podle Evropské agentury pro životní prostředí se počet míst vhodných ke koupání, kde je dobrá voda splňující standardy, zvýšil ze 74 % zaznamenaných v roce 1991 na 95 % evidovaných v roce 2003. Od té doby se daří udržovat přibližně stejnou jakost.


Za posledních 30 let se navíc počet míst vyhrazených ke koupání v Evropské unii čtyřnásobně zvýšil, a to především díky rozmachu cestovního ruchu.

Horko zhoršuje kvalitu vody na koupalištích. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz