Zahraničí

Tady loni žraloci útočili nejčastěji. Podívejte se, jestli je tam i vaše pláž

Tady loni žraloci útočili nejčastěji. Podívejte se, jestli je tam i vaše pláž
Zdroj: Getty Images

Chystáte se letos na vytouženou dovolenou? Nedávná studie odhalila místa, kde v loňském roce nejčastěji útočili žraloci. Evropa není výjimkou.

Austrálie a Jižní Afrika. Dva státy, kde se až do nedávna museli mít turisté před žraloky nejvíce na pozoru. Podle nové studie ale v loňském roce zaznamenali nejvíce napadení ve Spojených státech.

Studie Florida Panhandle uvádí, že za rok 2020 lidé v USA nahlásili 46 útoků žraloka na člověka. Druhé místo obsadila Austrálie s 30 napadeními. Po ní s velkým odskokem následují Bahamy s pouhými čtyřmi zaznamenanými případy. V Evropě v loňském roce náhlasili jediný případ, a to ve Španělsku.

Podle statistik, které ze studie vyplývají, je na tom ale přeci jen v jednom směru nejhůře Austrálie. Až třicet procent zdejších útoků totiž skončilo smrtí člověka. V USA bylo smrtelných jen 6,5 % všech napadení. Ze záznamů také vyplývá, že 90 % všech útoků bylo nevyprovokovaných.

Nejčastěji podle dat útočil žralok bílý, který obecně patří k těm nejnebezpečnějším. Smrtelná zranění však nejčastěji způsobil žralok tygří. Z 19 útoků žraloka bílého bylo 31,6 % fatálních. Ze sedmi útoků žraloka tygřího jich smrtí skončilo 57 %.

Související obsah

Studie ale také uvádí, že obecně žraloci na lidi útočí jen zřídka. V průměru je na celém světě za rok hlášeno 100 nevyprovokovaných útoků žraloků. Devadesát procent všech útoků pak bylo nevyprovokovaných a docházelo k nim nejčastěji v odpoledních hodinách.

Dramatické chvíle zažilo čtyřicet námořníků pobřežní stráže v USA. Při koupání se k nim začal přibližovat žralok. Jejich kolegové po něm museli z lodi střílet:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz