Domácí

Změňte důchodový systém, žádají Češi. Penze mají za nespravedlivé. ANKETA

Změňte důchodový systém, žádají Češi. Penze mají za nespravedlivé. ANKETA
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Podle nejnovějšího průzkumu chtějí lidé minimální garantovaný důchod, zároveň si ale většina myslí, že by se měla brát v potaz i výše platu. Co na to říkáte vy? Hlasujte v naší anketě!

Důchody za spravedlivé považuje jen asi pětina respondentů průzkumu agentury Median, který si objednalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Téměř všichni zúčastnění jsou také pro stanovení minimální výše důchodu pro ty, kdo splní povinnou dobu pojištění a dosáhnou důchodového věku.


"Nultým pilířem chceme garantovat, aby každý, kdo splní povinnou délku pojištění a dosáhne důchodového věku, měl jistotu, že bude pobírat minimálně 10 tisíc korun,“ řekla k průzkumu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Téměř dvě třetiny lidí mají za to, že lidé s vyššími platy by pak měli mít i vyšší důchody. Nesouhlasí s tím asi třetina lidí. Odměnu za výchovu dětí považuje za správnou 85 procent dotázaných, 86 procent lidí míní, že je špatně, že kvůli výchově dětí mají ženy nižší penze než muži.

Související obsah

Lidé považují důchodový systém za nesrozumitelný. Všemu chápe jen 36 procent respondentů, proto nepřekvapí, že čtyři pětiny lidí jsou pro zjednodušení.

Celkem 69 procent lidí, kteří se průzkumu zúčastnili, má za to, že na důchody by mělo jít více peněz ze státního rozpočtu. Stát by měl lépe vybírat daně a zavést nové daně, jako třeba digitální nebo bankovní daň.

Průzkumu uskutečněného mezi 21. a 25. květnem se zúčastnilo 1018 lidí od 18 let výše.

Zde se můžete podívat na výsledky průzkumu s komentářem ministerstva sociálních věcí:

Průzkum na téma spravedlivé důchody

Typ souboru:pdf

Důchody se v příštím roce zvednou o 300 korun:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz