Zahraničí

Bělorusko zveřejnilo další záběry mladého novináře. Rodina má strach

Novinář Raman Pratasevič, kterého zatkla běloruská policie po nuceném přistání letadla Rajanér v Minsku, se objevil na novém videu. Záznam odvysílala místní státní televize. Novinář v něm mimo jiné říká, že teď není dobrý čas na opoziční demonstrace.

"Není to žádné tajemství, mluvil jsem o tom se svými kolegy. Řekl jsem, že musíme upustit od protestů v ulicích, které se konaly dříve. Upustit od způsobů, jakými jsme pracovali. Teď žádné protesty nejsou a nemůžou být," řekl na videu Pratasevič, který v minulosti protesty sám organizoval.

Hodinu a půl dlouhý pořad uvedla běloruská státní televize se slovy, že úřady nevěděly o přítomnosti Prataseviče na palubě boeingu, který nuceně přistál v Minsku namísto ve Vilniusu.

V rozhovoru pak novinář řekl, že ho pravděpodobně udal někdo z jeho kolegů, kterým dal o cestě vědět krátce před nástupem do letadla. Mnozí ale Pratasevičův televizní projev zpochybňují.

Související obsah


"Tyhle praktiky jsou u běloruských bezpečnostních složek běžné. Když jsou aktivisté zatčení v Minsku nebo v jakýchkoliv jiných regionech, jsou bití a nucení přiznávat se k něčemu, co neudělali," popsal šéf humanitární organizace Viasna Ales Bjaljatski.

Incidentem na letišti se budou zabývat také představitelé zemí NATO na plánovaném summitu v Bruselu. "Myslím, že členové NATO se budou chtít společně postavit a protestovat proti tomu, co se stalo, a vyzvat k propuštění Ramana Prataseviče," řekl britský premiér Boris Johnson.

Pratasevič je v běloruském vězení necelé tři týdny. Jeho příbuzní se obávají o jeho život.

Velvyslanci členských zemí Evropské unie v pátek schválili zákaz vstupu běloruských aerolinií do unijního vzdušného prostoru a jejich přistávání na letištích v EU. Zároveň padlo doporučení pro unijní přepravce nevyužívat vzdušný prostor Běloruska.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz