Domácí

Při cestách mimo EU musí lidé hlásit šperky i vyšší hotovost. Hrozí pokuty!

Při cestách přes hranice Evropské unie musí lidé nově hlásit kromě hotovosti nad 10 tisíc eur také zlato a šperky ve stejné hodnotě. Přiznat se musejí i peníze, které člověk nemá u sebe, ale posílá je poštou. Celníci věří, že tímto opatřením se omezí praní špinavých peněz a financování terorismu.

Za dvanáctihodinovou směnu dokáže ovčák Nio zkontrolovat až tisíc zavazadel. Je-li pohromadě více peněz, dá to hned vědět. Ani zavazadla cestujících mířících do ukrajinského Lvova psí kontrole neušla.

 "Psi jsou cvičení na pach peněz, jde o ten papír a tisk," vysvětlil Roman Havelka z Generálního ředitelství cel. "Povinnost je nahlásit částku vyšší než deset tisíc eur celnímu orgánu," dodal Petr Müller, který je ze stejného odboru dohledu. Pokud to člověk neudělá, riskuje pokutu. V krajním případě jde o miliony korun.

Související obsah

Za rok 2020 celní správa řešila 25 přestupků. A našly se i případy financování terorismu. "Cílem je zamezit praní špinavých peněz, to znamená legalizaci výnosů z trestné činnosti," vysvětlil Müller.

Celníci zjistili, že přes hranice Evropské unie nelegálně putuje i zlato. A i to je nutné nově přihlásit - zlaté mince, slitky, nugety nebo hroudy. "Jedná se o objem zlata o ryzosti 99 procent v hodnotě deset tisíc eur," popsal Havelka.

Pravidla zavedla Evropská unie a vznikly i dva formuláře. Na modrém se přihlašuje hotovost, oranžový dokument vyplní ti, kteří peníze posílají. Stáhnout se dají na webu Celní správy. Povinnost přiznat peníze nebo zlato se patrně v nejbližší době rozšíří i na jiné drahé kovy. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz